27 Мај, 2024
0.0256

Да му се забрани влез на Ангел Џамбаски, бара Пендаровски

Објавено во: Македонија 23 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Шефот на државата, Стево Пендаровски по состанокот на Советот за безбедност во Вила Водно денеска побара да му се забрани влез на  бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски. Пендаровски не го именуваше, но рече дека се работи за „европратеник од Бугарија“.

„Мој предлог до Владата кој го изнесов и на седницата е согласно одредбите на Законот за странци да му забранат влез во нашата држава на еден пратеник од Бугарија во Европскиот Парламент и на неколку други лица, државјани на Република Бугарија заради дејствијата кои порано ги преземале и сѐ уште ги преземаат против нашата држава. Законските услови за изрекување на таква мерка постоеле и порано и сѐ уште постојат. Тоа се трите, според законот ги цитирам, закана за јавниот поредок, закана за националната безбедност и закана за меѓународните односи на Република С. Македонија“, изјави Пендаровски.

И министерот за надворешни работи, Бујар Османи нагласи дека веќе нема да толерираат лица кои ги навредуваат Македонците. 

Инаку, Џамбаски неодамна беше во Македонија и од центарот на Скопје порача дека Македонија е бугарска. Тој дојде во земјава по повод чествувањето на ликот и делото на херојот Мара Бунева. Потоа на Фејсбук се пофали за неговата борба со македонизмот. Инаку, за роденденот на херојот Гоце Делчев на почетокот на февруари, најавено е дека ќе дојдат граѓани од соседна Бугарија да оддадат почит. 

Џамбаски од поодамна е актуелен со навредите кон Македонија, Македонците и македонските политичари. 

Можеби ќе ве интересира

„ЕУ ДА ПОЧНЕ ДА ГИ ИСПОЛНУВА ВЕТУВАЊАТА, ПО ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ГРАЃАНИТЕ СЕ ЧУВСТВУВААТ ИЗНЕВЕРЕНИ“: Димитров во интервју за „Катимерини“

„ЕУ ДА ПОЧНЕ ДА ГИ ИСПОЛНУВА ВЕТУВАЊАТА, ПО ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ГРАЃАНИТЕ СЕ ЧУВСТВУВААТ ИЗНЕВЕРЕНИ“: Димитров во интервју за „Катимерини“

„КОВАЧЕВСКИ ВО ЕДНА ЧЕСТИТКА ГО УПОТРЕБИ МАКЕДОНИЈА ПОВЕЌЕ ОТОКОЛКУ ВО ЦЕЛ НЕГОВ МАНДАТ“: Клековски за, како што вели иронијата на СДСМ

„КОВАЧЕВСКИ ВО ЕДНА ЧЕСТИТКА ГО УПОТРЕБИ МАКЕДОНИЈА ПОВЕЌЕ ОТОКОЛКУ ВО ЦЕЛ НЕГОВ МАНДАТ“: Клековски за, како што вели иронијата на СДСМ

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

НОЌЕСКА СЕ ПУКАЛО НА ПЛАСТИЧАРСКА: Еве ги деталите

НОЌЕСКА СЕ ПУКАЛО НА ПЛАСТИЧАРСКА: Еве ги деталите

МИНИ ТОРНАДО СЕ ПОЈАВИ ВО БЛИЗИНА НА СТРУГА: Климатските промени си го прават своето

МИНИ ТОРНАДО СЕ ПОЈАВИ ВО БЛИЗИНА НА СТРУГА: Климатските промени си го прават своето

СРЦЕТО СО МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ И СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ ВО ГОСТИВАР ВАНДАЛИЗИРАНО: На него испишани срамни зборови и име на соседна држава

СРЦЕТО СО МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ И СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ ВО ГОСТИВАР ВАНДАЛИЗИРАНО: На него испишани срамни зборови и име на соседна држава

СЕМЕЈСТВОТО НА ЈАНА Е ПРИНУДЕНО ДА ИЗДВОЈУВА ПО 100 ЕВРА МЕСЕЧНО - сензорите за гликоза од државата издржуваат по три до четири, наместо 14 дена

СЕМЕЈСТВОТО НА ЈАНА Е ПРИНУДЕНО ДА ИЗДВОЈУВА ПО 100 ЕВРА МЕСЕЧНО - сензорите за гликоза од државата издржуваат по три до четири, наместо 14 дена

НЕ САКААТ ДА РАБОТАТ НИТУ ЗА 1.500 ЕВРА - на газдите денес им е најголем предизвик да најдат работници, а овие сектори навистина имаат проблем

НЕ САКААТ ДА РАБОТАТ НИТУ ЗА 1.500 ЕВРА - на газдите денес им е најголем предизвик да најдат работници, а овие сектори навистина имаат проблем

ШТО ТРЕБА ДА ЗНААТ СРБИТЕ КОИ ОДАТ ЗА ГРЦИЈА: За влез во Северна Македонија пасош не ви треба, но овој документ е неопходен

ШТО ТРЕБА ДА ЗНААТ СРБИТЕ КОИ ОДАТ ЗА ГРЦИЈА: За влез во Северна Македонија пасош не ви треба, но овој документ е неопходен