28 Мај, 2020
0.0411

Да не запре донирањето оброци за бездомниците: Здруженијата „Љубезност“ и „Ретвитни оброк“ хумани и во време на коронавирусот

Објавено во: Стил 31 Март, 2020

Здруженијата „Вистински дека на љубезност“ и „Ретвитни оброк“ и во периодот кога траат мерките против ширењето на коронавирусот наоѓаат начин како да донираат храна на бездомниниците и на сиромашните семејства.

Ако претходно, секоја сабота во 13 часот пред споменикот на Мајка Тереза во Скопје се делеа домашно зготвени оброци за бездомниците, сега се организира слична акција, но на поинаков начин. Збирното место и денот се исти, но терминот е околу пладне, и се донира главно конзервирана храна. Исто така, волонтери носат и храна директно до домовите на загрозените семејства, оставајќи им ги пред домовите, без директен контакт.


Можеби ќе ве интересира

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место

Како да се пронајде злато без детектор, па дури и кај нас: Научниците со откритие

Како да се пронајде злато без детектор, па дури и кај нас: Научниците со откритие