20 Јули, 2024
0.0499

„ДАЈТЕ БРЕ ДА ЖИВЕЕМЕ“: Левица остро за јавниот превоз во Скопје - „го уништивте градот и државата за лично богатење!“

Објавено во: Македонија 10 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Јавниот превоз во главниот град и понатаму ја бранува јавноста. И покрај бројните укажувања дека потребна е обнова на автобусите, и покрај најавата дека тоа ќе се случи во мандатот на сегашната градоначалничка, процесот целосно е блокиран откако „мајката“ на Скопјани и партијата која ја поддржа да дојде на градоначалничката позиција се скараа. 

И покрај бројните апели од градоначалничката Данела Арсовска, да се стави на дневен ред на гласање одлуката за набавка на нови автубуси, тоа претседателот на Собранието, Трајко Славески, од редовите на ВМРО- ДПМНЕ редовно го одложува, за што реагираше и самата градоначалничка. 

Во меѓувреме граѓаните на Скопје, наместо како во метропола, уживаат во јавен превоз кој скоро и да го нема. Со саати се чека превоз и на топло и на ладно. 

На оваа тема регираа и од опозициската „Левица“, кои пак тврдат дека и покрај тоа што ВМРО и СДСМ се спротивставени партии, заедно се „против граѓаните“. 

Цел советнички мандат во Град Скопје посочувавме кон итноста за набавката на нови автобуси и закрепнување на јавниот превоз. Цел мандат ДПМНЕ и СДС - сијамските близнаци, постојано гласаат ПРОТИВ набавката на нови автобуси - и вчера можеше да се случи трагедијата кон која слепо и сигурно одиме!

Партии поради кои губиме години и животи. Дајте бре да живееме, го уништивте градот и државата за ваше лично богатење и луксузирање! Оттуѓуена елита! - напиша Амар Мециновиќ од „Левица“ на својот Фејсбук профил, кој го пренесе и претседателот на партијата, Димитар Апасиев. 


Можеби ќе ве интересира

Министерот ќе одлучи дали има оправдани причини членовите на ДКСК да добијат дипломатски исправи, соопшти МНР

Министерот ќе одлучи дали има оправдани причини членовите на ДКСК да добијат дипломатски исправи, соопшти МНР

„Возење велосипеди или одење со автобус на работа е популизам“: членовите на ДКСК тврдат дека согласно закон им следи дипломатски пасош

„Возење велосипеди или одење со автобус на работа е популизам“: членовите на ДКСК тврдат дека согласно закон им следи дипломатски пасош

„ВЛЕН е синоним за коруптивни коалиции и предавство на интересите на Албанците“: ДУИ со реакција на обвинувањата

„ВЛЕН е синоним за коруптивни коалиции и предавство на интересите на Албанците“: ДУИ со реакција на обвинувањата

МАЛОЛЕТНИЧКА ОД ДЕЛЧЕВО ПОВРЕДЕНА ВО СООБРАЌАЈКА: возилото кое ја удрило било со странски таблици

МАЛОЛЕТНИЧКА ОД ДЕЛЧЕВО ПОВРЕДЕНА ВО СООБРАЌАЈКА: возилото кое ја удрило било со странски таблици

„Мицкоски да каже дали за САД патувал со бизнис карта вредна над 4.000 евра?“: СДСМ бара транспарентност од новата Влада

„Мицкоски да каже дали за САД патувал со бизнис карта вредна над 4.000 евра?“: СДСМ бара транспарентност од новата Влада

АПЕЛАЦИЈА ГО ОСЛОБОДИ СТАМЕНКОВСКИ ОД ОБВИНЕНИЕТО ЗА УЦЕНА: сопственикот на „ДоказМ“ се терети за повеќе дела

АПЕЛАЦИЈА ГО ОСЛОБОДИ СТАМЕНКОВСКИ ОД ОБВИНЕНИЕТО ЗА УЦЕНА: сопственикот на „ДоказМ“ се терети за повеќе дела

„Каде е одговорноста на Бујар во договорот од 960.000 евра со 'ABC rent'“: Вреди бараат одговори од поранешниот министер

„Каде е одговорноста на Бујар во договорот од 960.000 евра со 'ABC rent'“: Вреди бараат одговори од поранешниот министер

ВИКЕНД ГУЖВИ НА ГРАНИЦИТЕ - најмалку 30 минути се чека на граничните премини Богородица и Табановце

ВИКЕНД ГУЖВИ НА ГРАНИЦИТЕ - најмалку 30 минути се чека на граничните премини Богородица и Табановце

БОРБАТА СО ОГНЕНАТА СТИХИЈА ПРОДОЛЖУВА - пожари на 12 локации во Македонија, еве ги деталите

БОРБАТА СО ОГНЕНАТА СТИХИЈА ПРОДОЛЖУВА - пожари на 12 локации во Македонија, еве ги деталите