10 Декември, 2023
0.0269

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

Објавено во: Свет 21 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Западната поддршка за Украина почнува да слабее, потпишувањето на мирот со Русија ќе го означи крајот на Зеленски, вели бугарскиот историчар Александар Сивилов.

„Без помош од Западот, Украина ќе го прекине учеството во војната што е можно поскоро. Но, ќе се појави многу поголем проблем за Владимир Зеленски и неговата придружба. Ако тој сега ја заврши војната, нивните животи се завршени, бидејќи тие ќе да бидат гонети од нивните нацисти, тие сега се најсигурните луѓе кои се борат на фронтот против Русија“, рече историчарот.

Сивилов додаде дека украинскиот претседател затоа прави се што е можно за да ја продолжи војната.

„На оваа седница на Обединетите нации видовме дека светската поддршка за Зеленски почна наеднаш да опаѓа. Тоа беше забележливо и врз основа на изјавите на претседателот на Колумбија, кој повика на итно воспоставување мир. со најавата на унгарскиот претседател, кој не зборуваше конкретно за војната, иако имаше и повик дека е подобро да се стави крај на војната“, нагласи експертот.

Според него, таа ја критикувала украинската влада дека не ги почитува правата на етничките малцинства во Украина.

Историчарот објасни дека претседателот на Унгарија посочил дека во Украина живеат 150 илјади Унгарци и дека тоа покажува загрижувачки тренд за кој се зборува долго време.

„Тоа е идејата дека Украина престанува да постои и дека земји како Полска и Унгарија откинуваат делови од неа каде што живеат луѓе кои, од нивна гледна точка, се нивното етничко население“, посочи Сивилов.

Тој нагласи дека јасно е дека почнува почетокот на крајот. Звучи чудно, но се чини дека во таа насока се случуваат настани. Очекуваната неверојатна посета на Зеленски во ОН може да се претвори во сериозно фијаско, подвлече Сивилов.

Дополнително, заклучи тој, самите ОН почнуваат да се претвораат во сериозен неуспех.

Претходно постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја оцени дека денешниот состанок на Советот за безбедност на ОН за Украина не е ништо повеќе од спектакл.

Во Њујорк почна сесијата на 78. Генерално собрание на ОН, на кое учествуваат светски лидери, премиери и шефови на дипломатии од речиси 200 земји.

Специјалниот состанок на високо ниво на Советот за безбедност на ОН се одржува на 20 септември и е посветен на вооружениот конфликт во Украина. Руската делегација го нарече настанот однапред политички настап.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти