20 Јуни, 2024
0.0244

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

Објавено во: Свет 21 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Западната поддршка за Украина почнува да слабее, потпишувањето на мирот со Русија ќе го означи крајот на Зеленски, вели бугарскиот историчар Александар Сивилов.

„Без помош од Западот, Украина ќе го прекине учеството во војната што е можно поскоро. Но, ќе се појави многу поголем проблем за Владимир Зеленски и неговата придружба. Ако тој сега ја заврши војната, нивните животи се завршени, бидејќи тие ќе да бидат гонети од нивните нацисти, тие сега се најсигурните луѓе кои се борат на фронтот против Русија“, рече историчарот.

Сивилов додаде дека украинскиот претседател затоа прави се што е можно за да ја продолжи војната.

„На оваа седница на Обединетите нации видовме дека светската поддршка за Зеленски почна наеднаш да опаѓа. Тоа беше забележливо и врз основа на изјавите на претседателот на Колумбија, кој повика на итно воспоставување мир. со најавата на унгарскиот претседател, кој не зборуваше конкретно за војната, иако имаше и повик дека е подобро да се стави крај на војната“, нагласи експертот.

Според него, таа ја критикувала украинската влада дека не ги почитува правата на етничките малцинства во Украина.

Историчарот објасни дека претседателот на Унгарија посочил дека во Украина живеат 150 илјади Унгарци и дека тоа покажува загрижувачки тренд за кој се зборува долго време.

„Тоа е идејата дека Украина престанува да постои и дека земји како Полска и Унгарија откинуваат делови од неа каде што живеат луѓе кои, од нивна гледна точка, се нивното етничко население“, посочи Сивилов.

Тој нагласи дека јасно е дека почнува почетокот на крајот. Звучи чудно, но се чини дека во таа насока се случуваат настани. Очекуваната неверојатна посета на Зеленски во ОН може да се претвори во сериозно фијаско, подвлече Сивилов.

Дополнително, заклучи тој, самите ОН почнуваат да се претвораат во сериозен неуспех.

Претходно постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја оцени дека денешниот состанок на Советот за безбедност на ОН за Украина не е ништо повеќе од спектакл.

Во Њујорк почна сесијата на 78. Генерално собрание на ОН, на кое учествуваат светски лидери, премиери и шефови на дипломатии од речиси 200 земји.

Специјалниот состанок на високо ниво на Советот за безбедност на ОН се одржува на 20 септември и е посветен на вооружениот конфликт во Украина. Руската делегација го нарече настанот однапред политички настап.


Можеби ќе ве интересира

„ДВАЈЦАТА СЕ ЧУДНА ДВОЈКА, ЕДНИОТ Е БУЦКАСТ И НАСМЕАН, ДРУГИОТ МНОГУ СЕ МУРТИ“: Аналитичарот на „Гардијан“ за односите меѓу Путин и Ким Јонг Ун

„ДВАЈЦАТА СЕ ЧУДНА ДВОЈКА, ЕДНИОТ Е БУЦКАСТ И НАСМЕАН, ДРУГИОТ МНОГУ СЕ МУРТИ“: Аналитичарот на „Гардијан“ за односите меѓу Путин и Ким Јонг Ун

Пекол во Саудиска Арабија: Над 500 мртви аџии во Мека, температури достигнуваат и до 52 степени

Пекол во Саудиска Арабија: Над 500 мртви аџии во Мека, температури достигнуваат и до 52 степени

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

БРАК СО АМЕРИКАНЦИ: Шанса за илегалните имигранти да добијат американско државјанство

БРАК СО АМЕРИКАНЦИ: Шанса за илегалните имигранти да добијат американско државјанство

МЛАДИТЕ ГЕРМАНЦИ ИМААТ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ: Скоро половина се пожалиле

МЛАДИТЕ ГЕРМАНЦИ ИМААТ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ: Скоро половина се пожалиле

БРИКС СЕ ШИРИ: Уште една земја се спрема да се приклучи

БРИКС СЕ ШИРИ: Уште една земја се спрема да се приклучи

ТРАГЕДИЈА ВО ЕКВАДОР: седум лица загинаа при лизгање на земјиште по обилните дождови

ТРАГЕДИЈА ВО ЕКВАДОР: седум лица загинаа при лизгање на земјиште по обилните дождови

Зошто европските лидери го одложија договорот за највисоките позиции во ЕУ

Зошто европските лидери го одложија договорот за највисоките позиции во ЕУ

ПОЗНАТИОТ ГИГАНТ ЗА БЕБЕШКА КОЗМЕТИКА ПРИЗНА: Производот предизвикува сериозни болести

ПОЗНАТИОТ ГИГАНТ ЗА БЕБЕШКА КОЗМЕТИКА ПРИЗНА: Производот предизвикува сериозни болести