09 Јуни, 2023
0.0245

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО АПСИ ПУТИН? Еве кои земји немаат обврска да го уапсат

Објавено во: Свет 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин можеби нема наскоро да ја види внатрешноста на ќелијата во Хаг, но налогот за негово апсење поради обвиненијата за воени злосторства може да ја загрози неговата способност слободно да патува и да се сретнува со други светски лидери - кои можеби се помалку склони да зборуваат. лице в лице со налози.

Ова е првпат Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налог за апсење на лидерот на една од петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации. Путин е, исто така, само третиот шеф на држава обвинет од МКС додека се уште е на власт, по поранешниот судански претседател Омар ал Башир и Либиецот Моамер ел Гадафи.

  Додека обвиненијата против Гадафи беа отфрлени откако беше соборен и убиен во 2011 година, Башир, осуден во 2009 година за геноцид во Дарфур, остана на функцијата уште една деценија пред да биде соборен со државен удар. Оттогаш му се судеше во Судан за други злосторства, но не беше екстрадиран во Хаг. Додека беше на функцијата тој патуваше во голем број арапски и африкански земји, вклучувајќи ги и членовите на МКС Чад, Џибути, Јордан, Кенија, Малави, Јужна Африка и Уганда, кои одбија да го затворат. МКС ги опомена тие земји или ги упати до Советот за безбедност на Обединетите нации за непочитување.

Дури 123 членови на МКС се обврзани да го уапсат Путин и да го екстрадираат во Хаг

Дали Путин ќе може вака да патува низ светот откако МКС издаде налог за негово апсење во петокот? Во август планира да присуствува на самитот на БРИКС во Дурбан, Јужна Африка, а во септември на состанокот на Г20 во Индија. Што ќе направат претседателот Кирил Рамафоса и премиерот Нарендра Моди ако Путин дојде кај нив?

Германија, еден од потписниците на Римскиот статут со кој е основан МКС, знае што да прави - ќе го уапсат доколку влезе во земјата, како што изјави за „Цајт“ министерот за правда Марко Бушман.

  Римскиот статут стапи на сила на 1 јули 2002 година, кога МКС беше формално основан по 60 ратификации. Од 195 земји во светот (без Тајван и слични територии), МКС има 123 членови кои се должни да го уапсат и предадат Путин на Хаг доколку тој стапне на нивна територија. Статутот е ратификуван од сите земји на Европската унија, како и од Австралија, Бразил, Велика Британија, Канада, Јапонија, Мексико, Швајцарија, 33 африкански земји и 10 земји од Јужен Пацифик.

Македонија го има потпишано и ратификувано статутот. Согласно тоа има обврска и да го уапси, доколку тој дојде на територија на земјава.

Србија го потпиша Статутот во декември 2000 година и го ратификуваше во септември следната година. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека налогот за апсење на Путин „ќе има лоши последици“.

- Го обвинивте Путин за најтешките воени злосторства, со кого ќе разговарате сега? - тој ме праша.

Москва ги отфрли обвинувањата на судот за воени злосторства, а Кремљ соопшти дека одлуките на МКС „од правна гледна точка немаат никакво значење“ за Русија, која не го признава овој суд. Покрај тоа, Рускиот истражен комитет во понеделникот објави дека е покрената кривична постапка против судии и обвинители на МКС. Комитетот, кој е одговорен за истрага на сериозни злосторства, рече дека нема основа за кривичната одговорност на Путин, бидејќи шефовите на држави уживаат апсолутен имунитет од јурисдикцијата на странски земји.

Кој е надвор од МКС?

Путин ја одобри наредбата за повлекување на земјата од процесот на пристапување кон МКС во 2016 година. Русија го потпиша Римскиот статут во 2000 година - но никогаш не го ратификуваше. Таквата одлука дојде откако МКС заклучи дека руската активност на Крим се претворила во „тековна окупација“.

Притоа, Русија им се придружи на САД и другите нации кои одбија да се приклучат на судот. САД првично го потпишаа Статутот за време на администрацијата на Бил Клинтон, но подоцна се повлекоа во времето на Џорџ В. Буш.

Судан и Израел, исто така, ги повлекоа своите претходни потписи, додека другите нации - вклучувајќи ги Кина и Индија - целосно го отфрлија членството. Јужна Африка, Бурунди и Гамбија одлучија целосно да се повлечат во 2016 година, поради обвинувањата дека судот е премногу фокусиран на африканскиот континент, како и Филипините во 2018 година. Сепак, Јужна Африка и Гамбија подоцна ги повлекоа своите одлуки за повлекување.

Украина, која беше нападната од Русија во февруари минатата година, исто така не е потписник на Статутот, но е во групата земји кои го прифатија вршењето на јурисдикцијата на МКС во однос на конкретно кривично дело, на кое се применуваат одредбите од документот се применува на ад хок основа. Украина ја прифати јурисдикцијата во февруари 2014 година, која сè уште не е финализирана. Претседателот Володимир Зеленски ја поздрави одлуката на МКС, наведувајќи дека „од таму ќе започне историската одговорност“, објави „Гардијан“.

  - Светските лидери ќе размислат три пати пред да се ракуваат или да седнат со него (Путин) на преговарачка маса. Светот доби сигнал дека рускиот режим е криминален и неговото раководство и сојузниците ќе бидат изведени пред лицето на правдата – изјави генералниот обвинител на Украина Андриј Костин.

Што се однесува до САД, иако не се потписнички на Статутот и немаат намера да го ратификуваат, нивното противење на МКС еволуираше во „позитивен ангажман“ во времето на Барак Обама. Сегашната администрација на Џо Бајден го поздрави налогот за апсење на Путин. Недолго откако МКС го објави налогот, Бајден, на новинарско прашање дали треба да му се суди на Путин, рече дека „очигледно извршил воени злосторства“, што укажува дека рускиот претседател нема да биде добредојден во САД.

Малку е веројатно апсењето и судењето

Но, налогот веројатно нема да доведе до судење. На Путин не може да му се суди во отсуство и може да биде уапсен само доколку отпатува во една од 123-те земји членки на МКС.

- Путин не е глупав. Тој нема да патува во земја каде што би можел да биде уапсен. Тој нема да може да патува речиси никаде на друго место, подалеку од земји кои се или јасни сојузници или барем донекаде се усогласени со Русија - изјави за Ројтерс доцентот по историја на Универзитетот во Утрехт, Ива Вукушиќ.

Меѓу тие сојузници е Кина - чиј претседател моментално е во Москва - и не е член на МКС, па Путин можеби ќе може да ја врати посетата на Кси Џинпинг. „The Hill“ пишува дека е малку веројатно дека налогот за апсење ќе влијае на средбата меѓу Путин и Кси или на позицијата на Пекинг кон Москва, но дека може да изврши притисок врз двете земји на светската сцена.

  Секретарот на Здружението за меѓународно кривично право, Алекса Шкундриќ, истакна дека налогот за апсење на Путин важи на територијата на земјите членки на Римскиот статут, кои се должни да го екстрадираат доколку биде затекнат на територијата на некоја на тие држави. Тој оцени дека е малку веројатно тоа да се случи, посочувајќи го случајот со Омар ал Башар кој патувал во земјите членки на Римскиот статут кои не го уапсиле.

Сепак, налогот за апсење може да го спречи рускиот претседател да ја напушти Русија, смета експертот за меѓународно кривично и хуманитарно право Тоби Кадман.

- Путин нема да ја напушти Русија. Не постои светска влада која би можела да го натера да ја напушти Русија. Мислам дека нема начин тој да трпи лични последици – изјави за „Тајм“ Бил Бовинг, професор на колеџот Биркбек.

Исто така, Путин ненамерно би можел да се најде во правна замка во иднина. Без внимателно планирање, тој би можел да слета во земја која очигледно не е во согласност со МКС и барањата на меѓународното право, без да биде екстрадиран во Хаг, поради невиден политички притисок или неговата сопствена новооткриена желба за меѓународна правда што ќе го поттикне правниот процес да го донесат таму, рече тој.Си-Ен-Ен.

Порталот потсетува дека „поранешниот српски претседател Слободан Милошевиќ, кој го поттикна распадот на поранешна Југославија во раните 90-ти, на крајот заврши во Хаг во 2001 година, се соочи со обвиненија за воени злосторства за повеќе прашања и почина од срцева слабост во затвор неколку години подоцна“.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада

Сириецот кој изврши напад во Франција, носел крст и молитвеник

Сириецот кој изврши напад во Франција, носел крст и молитвеник

(ВИДЕО) Кои градови се најдобри за живот за пензионери?

(ВИДЕО) Кои градови се најдобри за живот за пензионери?

Азилант од Сирија e напаѓачот кој ги избодел четирите деца во Франција

Азилант од Сирија e напаѓачот кој ги избодел четирите деца во Франција

(ВИДЕО) ДОБИ АПЛАУЗ: Италијанска пратеничка го доеше своето дете на седница во парламентот

(ВИДЕО) ДОБИ АПЛАУЗ: Италијанска пратеничка го доеше своето дете на седница во парламентот

ХОРОР ВО ФРАНЦИЈА - напаѓач избоде со нож шест мали дечиња, две се во критична состојба

ХОРОР ВО ФРАНЦИЈА - напаѓач избоде со нож шест мали дечиња, две се во критична состојба

ФОРИН ПОЛИСИ: Путин е во тесно, Русија се повеќе наликува на држава што се распаѓа

ФОРИН ПОЛИСИ: Путин е во тесно, Русија се повеќе наликува на држава што се распаѓа

„ВАКА ИЗГЛЕДА РАКОТ, СЕГА И МЕТАСТАЗИ ВО МОЗОКОТ“: Шенон Доерти за нејзината најдолга борба

„ВАКА ИЗГЛЕДА РАКОТ, СЕГА И МЕТАСТАЗИ ВО МОЗОКОТ“: Шенон Доерти за нејзината најдолга борба

ЊУЈОРК Е НА ВРВОТ, СТАНА НАЈСКАП ГРАД НА СВЕТОТ ЗА СТРАНЦИТЕ: Го надмина Хонг Конг кој четири години беше на врвот

ЊУЈОРК Е НА ВРВОТ, СТАНА НАЈСКАП ГРАД НА СВЕТОТ ЗА СТРАНЦИТЕ: Го надмина Хонг Конг кој четири години беше на врвот