20 Април, 2024
0.0297

ДАЛИ НА ПУТИН МУ СЕ „УНИШТИЈА“ ПЛАНОВИТЕ - треба да посети земја обврзана да го апси

Објавено во: Свет 17 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Веднаш откако Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на Путин, експерти и аналитичари почнаа да пребаруваат низ списокот на потенцијални ангажмани на Путин во земјите каде што налогот - барем теоретски - може да се спроведе.

Тој наводно треба да присуствува на самитот на БРИКС во Дурбан, Јужна Африка овој август.

Јужна Африка е законски обврзана да изврши налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин за време на неговата планирана посета на земјата во август на конференцијата БРИКС. 

ЈАР е меѓу 118-те земји кои го ратификуваа Римскиот статут на МКС и затоа би имал законска обврска да го спроведе налогот за апсење, пренесува Sky News.

Дали Путин ќе присуствува на конференцијата по издавањето на наредбата, со оглед на дипломатските потешкотии што таа би ги предизвикала за земјата со која Москва има долгогодишен сојуз, сега се чини дека е под сомнеж.

Кремљ го нарече налогот за апсење на МКС „безобразен и неприфатлив“. Портпаролот Дмитриј Песков изјави дека Русија не ја признава јурисдикцијата на Меѓународниот кривичен суд.

Запрашан дали Путин се плаши од патување во земји кои го признаа МКС, Песков рече: „Немам што да додадам на таа тема. Тоа е сè што сакаме да кажеме“.

Затоа, дури и да отпатува на разговори со лидерите на Бразил, Индија, Кина и Јужна Африка, се смета дека има мали шанси претседателот на земјата домаќин, Кирил Рамафоса, да им нареди на своите сили да го одведат Путин.

Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налози за апсење на претседателот Владимир Путин и комесарката за правата на децата на рускиот претседател, Марија Алексеевна Лвова-Белова.

Налогот за апсење може да го спречи рускиот претседател да ја напушти Русија, смета експертот за меѓународно кривично и хуманитарно право Тоби Кадман.

Тој вели дека иако може да има „страв и неподготвеност“, другите земји имаат одговорност да го екстрадираат Путин доколку тој влезе на нивна територија.

Тој го нарече потегот на МКС уште едно „парче во оклопот“ кога станува збор за моќта на Путин дома.

– Може да се случи тоа да го спречи да ја напушти Русија, а тоа само по себе не треба да биде безначајно – изјави Кадман.

Тој предупредува дека сигурно ќе има цинизам за тоа дали рускиот претседател некогаш ќе се појави на суд, па луѓето треба да бидат реални за тоа.

Сепак, тој оцени дека ова е почеток на „голема серија воени злосторства“ за кои ќе биде обвинета Русија.

Во соопштението, МКС наведува дека постојат „разумни основи“ да се верува дека рускиот лидер „сноси кривична одговорност“ за „военото злосторство илегална депортација на населението (децата) и незаконското префрлање на населението (децата) од окупирани територии на Украина до Руската Федерација“ во окупираната територија на Украина.

Исто така, се наведува дека постојат „разумни основи“ да се верува дека Лавов-Белова „сноси индивидуална кривична одговорност“ за „военото злосторство илегална депортација на населението (децата) и незаконското префрлање на населението (децата) од окупираните територии. на Украина до Руската Федерација“.

- Злосторствата наводно биле извршени на украинска окупирана територија најмалку од 24 февруари 2022 година. Има разумни основи да се претпостави дека Путин сноси индивидуална кривична одговорност за претходно споменатите злосторства - објави МКС.

Русија првично реагираше на налогот за апсење на МКС велејќи дека тоа нема никакво значење за нивната земја.

- Одлуките на Меѓународниот кривичен суд немаат никакво значење за нашата земја, вклучително и од правен аспект. Русија не е страна на Римскиот статут на Меѓународниот кривичен суд и не сноси никакви обврски според него – изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Русија потпиша, но не ја ратификуваше

Захарова се повика на документот со кој МКС е основан во Рим во 2002 година. Статутот е ратификуван од 123 држави над кои судот е надлежен. Тие не ги вклучуваат, меѓу другите, Русија, САД, Кина, Индија, Израел, Пакистан, Саудиска Арабија, Турција и Иран, така што судот нема директна јурисдикција над нив.

Но, МКС може да суди за злосторства извршени на територијата на држава која е потписничка на Римскиот статут.

Русија го потпиша Римскиот статут во 2000 година, но никогаш не го ратификуваше за да стане членка на МКС. Конечно го повлече својот потпис во 2016 година, во време кога беше под притисок поради анексијата на Крим две години претходно, како и воздушните напади во Сирија.

Фото: EPA-EFE/PAVEL BEDNYAKOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Можеби ќе ве интересира

РУСИЈА ЈА УНИШТИ ЕНЕРГЕТСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА: Скоро 200.000 луѓе во Харков се без струја

РУСИЈА ЈА УНИШТИ ЕНЕРГЕТСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА: Скоро 200.000 луѓе во Харков се без струја

ЦУК: Oд Унгарија со хеликоптер е донесен наш државјанин кој доживеал мозочен удар

ЦУК: Oд Унгарија со хеликоптер е донесен наш државјанин кој доживеал мозочен удар

АРГЕНТИНА ГИ ЈАКНЕ ВРСКИТЕ СО ЗАПАДОТ: Сака да биде партнер на НАТО

АРГЕНТИНА ГИ ЈАКНЕ ВРСКИТЕ СО ЗАПАДОТ: Сака да биде партнер на НАТО

ЗА ТРИ ГОДИНИ: Триста илјади Полјаци од странство се вратиле дома

ЗА ТРИ ГОДИНИ: Триста илјади Полјаци од странство се вратиле дома

ИМААТ ПОВЕЌЕ ОД ИЛЈАДА ВОЈНИЦИ: САД ја повлекуваат војската од Нигер

ИМААТ ПОВЕЌЕ ОД ИЛЈАДА ВОЈНИЦИ: САД ја повлекуваат војската од Нигер

ДЕТЕ ВО ТЕКСАС СЕ ЗАКАНУВАЛО НА СОУЧЕНИК: Во полиција открило дека пред две години убило човек

ДЕТЕ ВО ТЕКСАС СЕ ЗАКАНУВАЛО НА СОУЧЕНИК: Во полиција открило дека пред две години убило човек

ЗАГИНА ПРИ НАПАД СО ДРОН: Во Украина е убиен руски новинар

ЗАГИНА ПРИ НАПАД СО ДРОН: Во Украина е убиен руски новинар

(ВИДЕО) УКРАИНА ГО ГАЃАШЕ БЕЛГОРОД: Загинаа две лица

(ВИДЕО) УКРАИНА ГО ГАЃАШЕ БЕЛГОРОД: Загинаа две лица

ГАЗА: На секои 10 минути едно дете е убиено или повредено

ГАЗА: На секои 10 минути едно дете е убиено или повредено