25 Февруари, 2024
0.0272

Дали новата книга ги открива „најмрачните“ тајни на кралското семејство: Уште едно дело кое ја тресе Бакингемската палата

Објавено во: Свет 30 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Британското кралско семејство отсекогаш го привлекувало вниманието на целиот свет, како поради својот екстравагантен живот, така и поради интригите кои отсекогаш биле дел од дворскиот живот.

Страниците на таблоидите се полни со 4 актери секој ден: Меган Маркл, принцот Хари, Кејт Мидлтон и принцот 

Вилијам. Сега сè отиде чекор подалеку, кога Омар Скуби објави нова книга за интригите, насловена „Крај на играта: внатре во кралското семејство и борбата за опстанок на монархијата“.

Новата книга предизвика голема возбуда во Бакингемската палата бидејќи нејзиниот автор изнесе неколку остра тврдења за состојбата на кралското семејство.

Скуби, кој често се опишува како „дрвениот адвокат на Меган“, ги става Хари и Меган точно во центарот на книгата, откривајќи кои се вистинските односи зад „ненапредниот син“ и неговата сопруга и кралското семејство.

„Студената“ принцеза Кејт

Скуби тврди дека Кејт не разговарала со Меган од 2019 година.

Во едно застрашувачко поглавје во книгата, тој тврди дека Кејт никогаш не била заинтересирана да биде пријателка со нејзиниот црн дроб и рече дека идната кралица е Стафорд.

Тој, исто така, тврди дека и е „ладна“ и ги игнорира „повиците за помош“ на Меган, иако тој се залага и се залага за важноста на менталното здравје.

Тој, исто така, вели дека Кејт го добила прекарот „Осетна Кејти“ меѓу вработените во палатата, бидејќи прес-службата на палатата го крие нејзиниот наводно помал опсег на знаење оправдувајќи ги нејзините постојани прашања со фразата дека „сака да учи“.

Разгалениот крал Чарлс

Книгата, исто така, го прикажува 75-годишниот Чарлс како „разгален“ член на кралското семејство кој води „екстравагантно луксузен начин на живот“ - вклучително и пеглање на врвките од чевлите за него.

Тој инсистира да спие на листови од 1.000 конци кои морале да бидат совршено испеглани, се тврди.

Еден пасус вели:

„Кога врвките ќе се искриват и најмало, член од персоналот мора брзо да ги замени со нов, испеглан пар“.

„Има дури и гласина (изненадувачки потврдена од изворите) дека Чарлс сака некој да стиска точно една педа паста за заби на неговата четка за заби пред неговата рутина пред спиење.

Меган и Хари исфрлени

Книгата тврди дека Чарлс ги исфрлил Меган и Хари за да ги „казни“ парот поради нивната серија на Нетфликс.

„За Чарлс, прашањето за одземање на кралските привилегии на Хари не беше само казнување на неговиот син, иако изворите велат дека тоа несомнено одигра значајна улога“

Раздорот на Хари и Вилијам

Наводно, Хари добил лош прес во врска со здравјето на неговата баба.

Тој, наводно, не добил одговор и покрај тоа што имало достапни места во приватниот авион што се користел за патувањето во Шкотска.

Авторот тврди дека Вилијам „очигледно не сакал да го види својот брат“ и дека Хари морал сам да си го најде патот до Балморал.

Меган именуваше двајца кралски расисти

Принцот Хари и Меган предизвикаа жестока расправија откако неименуван член на кралското семејство, наводно, зборувал за „колку може да биде темна кожата на бебето (Арчи) кога ќе се роди“ за време на нивното интервју со Опра Винфри.

Но, „Endgame“ вели дека во приватни писма до кралот, Меган именувала двајца членови на кралското домаќинство за кои таа вели дека биле вклучени во „разговорите“.

Не е познато дали второобвинетиот е член на кралското семејство или некој што работи за семејството, но тие се членови на кралското домаќинство.

Скуби тврди дека ги знае имињата, но „законот на ОК ме спречува да пријавам кои биле тие“.

Наводите дека имало две лица, ризикува повторно да се разгори жестока тркачка расправија. Се вели дека и двете имиња се појавуваат во буквите што Меган и Чарлс ги споделија во пролетта 2021 година, по разговорот со Опра.

Книгата ќе каже дека Меган верувала дека треба да се решат „несвесната пристрасност и незнаење“ во кралското семејство.

За возврат, Чарлс сакал да изрази во своите писма дека чувствувал дека „нема лоша волја“ или „случајна предрасуда“.

Вилијам ги игра приказните

Омид во книгата тврди дека принцот од Велс се обидел да ги поткопа принцот Хари и Меган Маркл.

Се тврдеше дека Вилијам „ја даде приоритет на својата лојалност кон монархијата“ пред неговиот брат, а приказните за расипничкиот живот на Хари беа објавени во печатот.

Вилијам му ги одзеде титулите на Ендрју

Според книгата, Вилијам одиграл голема улога во одлуката да му се одземе кралските должности на принцот Ендру.

Авторот на книгата тврди дека принцот Вилијам чувствувал дека кралицата ќе биде „мека“ кон принцот Филип, кој не бил таму за да „преземе одговорност“.

Се тврди дека кралицата донела одлука да му ги одземе титулите дури по едночасовната средба со Вилијам во Виндзор.

Кралицата потоа му ги одзеде воените титули и покровителство во 2022 година.

Можеби ќе ве интересира

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените