22 Јули, 2019
0.0184

Дали постои комуникација помеѓу мајката и бебето во бременоста: Совети од психологот Христина Стефановска

Објавено во: Стил 09 Јули, 2019

Многу жени во бременоста се прашуваат дали навистина постои комуникација помеѓу мајката и плодот во бременоста? Според психологот Христина Стефановска, идните мајки не можат да ги сокријат своите доживувања и емоции од бебето во стомакот. 

„ Промените во организмот на мајката се информации за плодот на кои тој реагира сѐ со цел да воспостави хомеостатска рамнотежа. Сите промени фетусот учи да ги дефинира како определени емотивни состојби на мајката. Така на пример, променетата биохемиска состојба на мајката при емоција на страв го зафаќа и плодот. Она што секоја идна мајка треба да го знае е тоа дека таа не може да ги сокрие своите доживувања и емоции од бебето во стомакот бидејќи истите се неволеви т.е несвесни и неконтролирачки процеси“, објаснува Стефановска. 

Целиот текст прочитајте го на Женски магазин.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?