20 Октомври, 2019
0.0181

Дали предизвикот Moмо е закана за децата или е интернет измама?!

Објавено во: Стил 17 Април, 2019

По Плавиот кит, пристигна нов „предизвик кој ги тера децата на самоубиство“. Сите медиуми ширум светот јавија дека т.н. Momo предизвик е закана за децата. Или пак сето тоа е интернет измама?

Што е Momo предизвикот?

Веста за опасната игра која ги повикува децата да се убиваат започна да се шири во февруари оваа година. Приказната за кратко време стана глобална, но тоа е така зошто секој си додава одреден слој лаги. Кон ииницијативната приказна, децата преку Whatsapp ги контактира налог зад кој се наоѓа Momo.

Некои верзии на приказната сугерираат дека хакерите неочекувано ја прикажуваат сликата на телефоните на жртвите. Од децата, наводно се очекувало да го симнат ликот во телефонот за да го објаваат разни предизвици. Во исто време им е кажано ништо да не им кажуваат на родителите и членовите на семејството. Секако, на крајот на предизвикуват се очекува од детето да си пресуди на себе.

Детали читајте на Хаштаг.мк тука.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Мамев во диетата и пак ослабев 20 килограми: Наде Талевска непрепознатлива

(ФОТО) Мамев во диетата и пак ослабев 20 килограми: Наде Талевска непрепознатлива

Дино Мерлин за Нова Година со концерт на Плоштад Македонија

Дино Мерлин за Нова Година со концерт на Плоштад Македонија

NOT AN EVENT го одбележа доаѓањето на Not a pErfumе superdose во стилот на Studio 54

NOT AN EVENT го одбележа доаѓањето на Not a pErfumе superdose во стилот на Studio 54

Катаракта – што е и како се третира?

Катаракта – што е и како се третира?

На ТВ ми е релаксација, дома ми е весело: Искра Канзурова се врати пред камерите

На ТВ ми е релаксација, дома ми е весело: Искра Канзурова се врати пред камерите

Во име на Човекот, Амин

Во име на Човекот, Амин

Што кажа Тоше во своето последно интервју...

Што кажа Тоше во своето последно интервју...

Шегите на сечија сметка не нѐ направија омразени: Интервју со Жаре од „1 на 1“ пред старот на новата сезона

Шегите на сечија сметка не нѐ направија омразени: Интервју со Жаре од „1 на 1“ пред старот на новата сезона

Ателје, радоста на сликањето: Целиот универзум преку очите на големиот уметник

Ателје, радоста на сликањето: Целиот универзум преку очите на големиот уметник