16 Јули, 2019
0.0497

Дали ВМРО-ДПМНЕ гласаше за суспендирање на партијата на Орбан?

Објавено во: Македонија 21 Март, 2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, денеска на прес-конференција остана резервиран на новинарското прашање дали претставниците на најголемата опозициска партија гласале за привременото суспендирање на Фидес, партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, од Европската народна партија ЕПП.

Мисајловски одговори дека најдобро е да се причека делегацијата да се врати и детално да одговори точно за што се гласало за секое прашање поединечно. Во Брисел на самитот на најголемото политичко семејство во Европа составено од десничарски демохристијански партии се лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и пратениците Влатко Ѓорчев и Александар Николовски.

Во речиси анонимно гласање со 180 гласови вчера беше суспендиран Фидес поради авторитарното, евроскептично и анти-имигрантско владеење на Орбан.

Во Будимпешта престојува Никола Груевски, поранешниот македонски премиер, откако доби азил по бегството од двегодишната затворска казна во случајот „Тенк“.


Можеби ќе ве интересира

Реакција од новинар на 1ТВ: Глупоста на Катица да не ни ги уништи идеалите

Реакција од новинар на 1ТВ: Глупоста на Катица да не ни ги уништи идеалите

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција