14 Април, 2024
0.0263

ДАВААТ ПОДДРШКА НА МАКРОН: Која европска земја е спремна да испрати војници во Украина?

Објавено во: Свет 01 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Холандија e спремна да испрати војници во Украина. Оваа земја ја поддржува идејата на францускиот претседател Емануел Макрон. 

„Холандија не ја исклучува можноста во Украина да распореди војници од западните земји“, изјави началникот на одбраната на холандските вооружени сили, генерал Оно Ајхелсхајм.

Вели дека сите опции треба да бидат отворени, за да видат како можат да ја поддржат Украина на најдобар начин. 

Ајхелсхајм ова го изјави за „НЛ тајмс“, коментирајќи ја изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека не е исклучено Западот да испрати војници во Украина.

Ајхелсхајм изјави дека Украина не побарала од Холандија да испрати војници и дека „во моментов нема смисла да се зборува за тоа“.

„Кога западните војски би отишле во Украина, тие би морале да бидат во коалиција. Тоа би можело да се организира преку НАТО или некој сојуз од 10-15 земји. Би било многу чудно една или две земји да го направат тоа сами“, додаде тој.

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека „иако не е постигнат консензус за испраќање војници од европските земји на фронтот во Украина, ништо не треба да се исклучи“.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков предупреди дека директен воен конфликт меѓу НАТО и Руската Федерација ќе биде неизбежен доколку во Украина бидат испратени западни војници.

Инаку, естонската премиерка Каја Калас исто кажа дека сите опции се на маса. Руската инвазија на Украина почна пред повеќе од две години. 

foto EPA

Можеби ќе ве интересира

Како Израел го преживеа еден од најголемите напади: Повеќеслојната одбрана одигра клучна улога

Како Израел го преживеа еден од најголемите напади: Повеќеслојната одбрана одигра клучна улога

ТОЛКУ БЕШЕ: Иран го прогласи нападот на Израел за завршен

ТОЛКУ БЕШЕ: Иран го прогласи нападот на Израел за завршен

САКАЛ ДА БИДЕ ЕСКОРТ: Познат идентитетот на човекот кој избоде шест лица до смрт во Сиднеј

САКАЛ ДА БИДЕ ЕСКОРТ: Познат идентитетот на човекот кој избоде шест лица до смрт во Сиднеј

Иран го нападна Израел со стотици дронови и ракети

Иран го нападна Израел со стотици дронови и ракети

УНГАРИЈА ПРОТИВ ЧЛЕНСТВОТО НА ПРИШТИНА ВО СЕ: Будимпешта нема да ја поддржи резолуцијата за Сребреница

УНГАРИЈА ПРОТИВ ЧЛЕНСТВОТО НА ПРИШТИНА ВО СЕ: Будимпешта нема да ја поддржи резолуцијата за Сребреница

СВАДБА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ: Затруени 53 лица, меѓу нив и 13 деца

СВАДБА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ: Затруени 53 лица, меѓу нив и 13 деца

Сите заглавени во кабините на жичарницата се спасени по инцидентот во Анталија, едно лице загина

Сите заглавени во кабините на жичарницата се спасени по инцидентот во Анталија, едно лице загина

„Нетанјаху создава кризи за да ја продолжи војната“: тврдат аналитичарите - 84 отсто од Израелците го гледаат како неуспешен лидер

„Нетанјаху создава кризи за да ја продолжи војната“: тврдат аналитичарите - 84 отсто од Израелците го гледаат како неуспешен лидер

ВО АНГЛИЈА ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИ НА БЕБЕ: приведени пет лица, полицијата се уште истражува

ВО АНГЛИЈА ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИ НА БЕБЕ: приведени пет лица, полицијата се уште истражува