21 Ноември, 2018
0.3131
    ALK 8101    -0.01%     BESK 9200    0%     CEVI 1001    0.1%     FERS 70000    0%     KMB 5101    -1.29%

Дедото почнал со работа, а таа продолжила после многу години

Објавено во: Агробизнис 10 Септември, 2018

Постојат луѓе кои од своето хоби и семејна традиција развиле бизнис во кој уживаат. 

Драгица Филиповиќ почнала со работа не толку млада, но била енергична, истрајна и одлучила да успее. 

Со пчеларство почнала да се занимава пред повеќе од три години и веќе е на „зелена“ гранка. 

„Мојот мотив да почнам со приватен бизнис беше дополнителниот приход. Не сум чула досега некој да почнал од здодевност. Кај мене дополнителниот приход беше мотив да успеам во бизнисот со кој се зафатив. Освн тоа, си дадов задача однапред да обезбедам залихи од мед. Прво за мене и моето семејство затоа што добро влијае на имунитетот. Редовно сите дома го користиме. Потоа тоа успеа и за купувачите“ - вели таа за Bizlife.rs. 

На почеток немала искуство, и добила помош од колега. Со тоа ја продолжила работата на дедо си од пред многу години која била прекината. 

Филиповиќ вели дека не е доволно само да се има кошница и пчели, туку треба да се знае што понатаму. 

Потребно е знаење, но и искуство. Филиповиќ за почеток вложила 600 евра за комплетна опрема. Целта на оваа жена е да го прошири бизнисот. 

Можеби ќе ве интересира

Започна откупот на тутунот, годинава поголем број на склучени договори и издадени евидентни листови

Започна откупот на тутунот, годинава поголем број на склучени договори и издадени евидентни листови

Почнал скромно, а денес има плантажа со црна рибизла од која произведува сок

Почнал скромно, а денес има плантажа со црна рибизла од која произведува сок

За една година од ИПАРД македонските земјоделци добиле поддршка од 17,6 милиони евра

За една година од ИПАРД македонските земјоделци добиле поддршка од 17,6 милиони евра

Голем интерес кај младите земјоделци за помош од државата

Голем интерес кај младите земјоделци за помош од државата

БОЛНА РЕАЛНОСТ: Ресенските индустриски јаболка ги откупуваат по еден денар за килограм!

БОЛНА РЕАЛНОСТ: Ресенските индустриски јаболка ги откупуваат по еден денар за килограм!

Бела тартуфи продадена за рекордни 85.000 евра

Бела тартуфи продадена за рекордни 85.000 евра