30 Јуни, 2022
0.0215

ДЕСЕТ ЧЛЕНА НА ЕДНО СЕМЕЈСТВО СЕ УБИЕНИ: Израел не попушта пред нападите на Хамас

Објавено во: Свет 15 Мај, 2021

Добивај вести на Viber

Израелската армија уништи објект на военото разузнавње на Хамас во Газа, од појасот Газа ракети кон градот Бер Шева. 

Палестинските радикали утрово продолжија со ракетен напад врз големиот град Бер Шева во јужен Израел, соопшти прес-службата на израелската армија. Палестинците пријавија 11 загинати на окупираниот Западен брег  во судири меѓу демонстранти и израелските безбедносни сили, а најмалку 132 лица се убиени во Газа од понеделникот, вклучувајќи 32 деца и 21 жена и 950 ранети.  Меѓу осумте загинати, колку што досега потврдија во Израел, покрај војниците кои загинаа на границата со Газа, има и шест цивили, меѓу кои и две деца, објавија израелските власти. Десет члена на семејство беа убиени утрово во израелски воздушен напад во западниот Појас Газа, јавија француски медиуми.  Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска нагласи дека не планира да попушти во нападите против Хамас, најмоќната милитантна група во Газа. Веќе петти ден траат оружените дејства на Блискиот Исток. 

Македонските власти даваат поддршка на Израел.  Истиот став го дели и опозицијата.  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа на Фејсбук даде поддршка за Израел. Изрази сочувство за секој изгубен живот, и се надева дека брзо ќе се смират немирите за да сите луѓе во тој регион живеат во мир. 

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, повика на итен прекин на непријателствата во Израел и Појасот Газа, изјави портпаролот на ОН, Стефан Дижарик.  Тој изјави дека ОН се подготвени да помогнат во израелско-палестински договор врз основа на релевантни резолуции на ОН, меѓународно право и билатерални договори, со помош на други медијатори, како Русија, САД и Европската унија.

Можеби ќе ве интересира

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар