22 Септември, 2020
0.0212

ДЕСТИНАЦИЈА ОД СОНИШТАТА: Се гради највисокиот хотел на светот

Објавено во: Стил 16 Јануари, 2020

Највисокиот хотел на светот ќе „никне“ во Дубаи. 

Градот сака постави нов светски рекорд, иако веќе ги има 12 од 100-те највисоки хотели на светот.

Хотелот „Сиел“ веќе се гради, ќе има 82 ката и кога ќе биде готов во 2023 година, ќе биде највисок на светот. Тој ќе се издигнува 360 метри во височина, што е четири метри повеќе од актуелниот рекордер „Гевора“. 

„Сиел“ ќе располага со 1.042 луксузни апартмани и ќе се наоѓа во срцето на градската марина. Неговата изградба почна во август лани.

Се очекува дека овој хотел ќе биде дестинација од соништата. 

Можеби ќе ве интересира

Данко и Tихана Димитровски: Отидовме на одмор на Малдиви, принудно останавме 70 дена поради короната, се вративме со бебе

Данко и Tихана Димитровски: Отидовме на одмор на Малдиви, принудно останавме 70 дена поради короната, се вративме со бебе

ФОТО: Дора Бакојани во патики, Заев доследен на сината вратоврска

ФОТО: Дора Бакојани во патики, Заев доследен на сината вратоврска