18 Ноември, 2019
0.0359

Диета со варени јајца: Симнете ги велигденските килограми

Објавено во: Стил 29 Април, 2019

Сите бојадисувавме јајца, сакавме многу за да имаме од повеќе бои. Секако за празниците јадеме повеќе, па ако сте ставиле некој килограм а имате јајца, има и диета која е базирана на варени јајца. Се покажала како ефикасна во согорувањето на масти и забразување на метаболизмот.

Двонеделно мени

Појадокот е ист за секој ден: 2 тврдо варени јајца и цитрус по избор, а за појадок и вечера ви треба следното:

Понеделник

Ручек- 2 копани и 2 јаболки

Вечера - чинија свежа салата со пилешко

Вторник

Ручек-зелен лиснат зеленчук и пилешко

Вечера - салата од зеленчук , 2 тврдо варени јајца и 1 портокал

Среда

Ручек-малку посно сирење, 1 копан

Вечера-свежа салата со пилешко

Четврток

Ручек - овошје по избор

Вечера-салата од зеленчук и парче готвено пилешко

Петок

Ручек - порција готвен зеленчук и 2 тврдо варени јајца

Вечера - свежа салата и риба на скара

Сабота

Ручек - овошје по избор

Вечера-готвено пилешко и зеленчук на пареа

Недела

Ручек-домати за салата, зеленчук подготвен на пареа и парче пилешко

Вечера-зеленчук на пареа

Оваа исхрана повторете ја уште една недела. Досегашната пракса покажала дека наводно за две недели ќе се ослободите дури 10 килограми.

Напомена:

Пред да одите на диета, добро е да се посоветувате со својот лекар дали овој режим на исхрана воопшто ви одговара, бидејќи секоја радикална промена во исхраната се одразува на организмот.

Извор Женски магазин

Можеби ќе ве интересира

Може да сме среќни и со празен ранец: Интервју со Тања Брковска

Може да сме среќни и со празен ранец: Интервју со Тања Брковска

Колку заработуваат најпознатите спортисти на светот од Инстаграм објавите?

Колку заработуваат најпознатите спортисти на светот од Инстаграм објавите?

ЗА НЕГО НЕМА ЛЕК, САМО ТЕРАПИЈА: Како да препознаете дека имате дијабетес

ЗА НЕГО НЕМА ЛЕК, САМО ТЕРАПИЈА: Како да препознаете дека имате дијабетес

Наша репортажа: Неколку работи за авантуристите и оние кои очекуваат повеќе од Санторини (II дел)

Наша репортажа: Неколку работи за авантуристите и оние кои очекуваат повеќе од Санторини (II дел)

Скопје е загаден од луѓе: Искрен муабет со Биба Додева 13 Ноември, 2019

Скопје е загаден од луѓе: Искрен муабет со Биба Додева 13 Ноември, 2019

(ФОТО) Првата дама впечатлива во Кенија: Розова боја за сензуална романтичност

(ФОТО) Првата дама впечатлива во Кенија: Розова боја за сензуална романтичност

Храбрите жени гордо го носат светот во своите гради: Интервју со трите главни актерки од „Врба“, Камка, Сара и Наталија

Храбрите жени гордо го носат светот во своите гради: Интервју со трите главни актерки од „Врба“, Камка, Сара и Наталија

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Мојата симпатија е поубава од твојата!

Мојата симпатија е поубава од твојата!