27 Октомври, 2021
0.0255

ДИК ги објави сите кандидати за градоначалници и советници на листи, еве ги имињата

Објавено во: Македонија 20 Септември, 2021Државната изборна комисија на својата интернет страница ги потврди кандидатурите за градоначалници на општините и на Град Скопје, како и листите со кандидати за советници. Локалните избори ќе се одржат на 17 октомври, за кога е закажан првиот круг на гласање.

Преберувачот за кандиадите за градоначалници може да го видите овде, а на истото месни може да се пронајдат сите кандидати за советници.

Претходниот викенд заврши рокот за поднесување на кандидатурите од страна на партиите и независните кандидати, а во текот на минатата недела се обработуваа податоците и се вршеа проверки од сгтрана на ДИК.


Можеби ќе ве интересира

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада