22 Септември, 2023
0.0234

ДОАЃА ЕКОНОМСКА БУРА ОД ЧЕТИРИ МЕЃУСЕБНО ПОВРЗАНИ КРИЗИ: Германскиот министер за економија, Хабек порача од Давос

Објавено во: Економија 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Четири испреплетени кризи: инфлација, енергија, храна и климатски кризи може да имаат несогледливи последици. Повеќекратните закани за глобалната економија се на врвот на агендата на годишниот форум во Давос, а некои официјални лица предупредија на реалниот ризик од глобална рецесија.

Политичките и деловните лидери се собраа на Светскиот економски форум во време кога инфлацијата е на највисоко ниво во последната генерација во големите економии вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Европа.

Зголемените цени ја поткопаа довербата на потрошувачите и ги разнишаа глобалните финансиски пазари како резултат на што централните банки, вклучително и Федералните резерви на САД, ги зголемија каматните стапки.

Во меѓувреме, последиците од руската инвазија на Украина на пазарите за нафта и храна, како и затворањата поради Ковид-19 во Кина дополнително ја влошија ситуацијата.

„Имаме најмалку четири кризи, кои се испреплетени. Имаме висока инфлација ... имаме енергетска криза ... имаме криза со храна и имаме климатска криза. Не можеме да ги решиме овие проблеми ако се фокусираме само на една од овие кризи“, изјави германскиот заменик канцелар Роберт Хабек.

„Сепак, ако ниту еден од овие проблеми не се реши, навистина се плашам дека ќе паднеме во глобална рецесија со страшни последици за глобалната стабилност“, рече Хабек за време на дискусијата на Светскиот економски форум.

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) минатиот месец по втор пат оваа година ги намали прогнозите за глобалниот раст, наведувајќи ги војната во Украина и инфлацијата како „јасна и моментална закана“ за многу земји.

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, која денеска треба да зборува во Давос, предупреди дека растот и инфлацијата се на спротивни патишта, додека притисокот поради растот на цените ја потиснува економската активност и ја уништува куповната моќ на домаќинствата.

„Војната меѓу Русија и Украина може да испадне како пресвртница за хиперглобализацијата“, рече Лагард. „Ова може да доведе до слабеење на ефикасноста на синџирите на снабдување за одреден временски период и, за време на таа транзиција, да создаде поупорни притисоци за економијата“, додаде Лагард.

Иако економската цена на украинската криза најмногу се чувствува во Европа, американската економија е под најголем притисок од растот на цените.

Индексот на потрошувачките цени скокна од речиси нула во однос на пред две години на 8,5 отсто во март, што е највисоко во последните 40 години. Федералните резерви на САД реагираа претходно овој месец со највисоко зголемување на стапката во последните 22 години, а претседателот Џером Пауел навести зголемување од слични размери - половина процентен поен - на следните два состаноци.

Зголемувањето на каматните стапки, сепак, дополнително ќе ја ослаби потрошувачката и ќе влијае на американскиот пазар на труд.

Клучните пазари во развој, вклучително и Кина, се очекува да продолжат да растат оваа година, иако со побавно темпо од претходно прогнозираните.

Маркос Трохо, претседател на Новата банка за развој основана во Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, рече дека неговата банка сè уште очекува „силен раст“ оваа година во Кина, Индија и Бразил.


Можеби ќе ве интересира

Албанските работници земаат ниски плати, но работат по 43,7 часа неделно

Албанските работници земаат ниски плати, но работат по 43,7 часа неделно

Претседателот на Клубот на извозници учествуваше на Самитот за глобална трговија во Дубаи

Претседателот на Клубот на извозници учествуваше на Самитот за глобална трговија во Дубаи

АКО ХРВАТИТЕ НИ ГИ ВРАТАТ ПИПЕРКИТЕ СО ПЕСТИЦИД - нашата Агенција за храна ќе ги уништува на безбеден начин

АКО ХРВАТИТЕ НИ ГИ ВРАТАТ ПИПЕРКИТЕ СО ПЕСТИЦИД - нашата Агенција за храна ќе ги уништува на безбеден начин

ПОТРОШУВАЧИТЕ ДА ПРИЈАВАТ ДО ПАЗАРНА ИНСПЕКЦИЈА АКО ОТКРИЈАТ НЕНАМАЛЕНИ ЦЕНИ - Бектеши задоволен како тече мерката

ПОТРОШУВАЧИТЕ ДА ПРИЈАВАТ ДО ПАЗАРНА ИНСПЕКЦИЈА АКО ОТКРИЈАТ НЕНАМАЛЕНИ ЦЕНИ - Бектеши задоволен како тече мерката

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

„ЧЕБРЕН“ НЕМА ДА ДОНЕСЕ СВЕЖИ ПАРИ ЗА ДРЖАВАТА: Македонија да има предност за користење на електричната енергија

„ЧЕБРЕН“ НЕМА ДА ДОНЕСЕ СВЕЖИ ПАРИ ЗА ДРЖАВАТА: Македонија да има предност за користење на електричната енергија

КАМАТИТЕ ИМ СЕ ПРЕВИСОКИ, СТАНОВИ ЌЕ НЕМА - германска компанија го запира производството на 60 илјади станбени единици

КАМАТИТЕ ИМ СЕ ПРЕВИСОКИ, СТАНОВИ ЌЕ НЕМА - германска компанија го запира производството на 60 илјади станбени единици

ЈАПОНСКИОТ ГИГАНТ ТОШИБА ЈА НАПУШТА БЕРЗАТА ПО 74 ГОДИНИ: Завршено преземањето накомпанијата

ЈАПОНСКИОТ ГИГАНТ ТОШИБА ЈА НАПУШТА БЕРЗАТА ПО 74 ГОДИНИ: Завршено преземањето накомпанијата

ГЕРМАНСКИОТ ЛИДЛ СТАРТУВА СО ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ - исфрла дел од производите од својата понуда

ГЕРМАНСКИОТ ЛИДЛ СТАРТУВА СО ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ - исфрла дел од производите од својата понуда