20 Јуни, 2024
0.2612

ДОДИК ВЕЛИ ДЕКА ДОЈДЕ КРАЈОТ ЗА БиХ: Во четврток ќе предложиме мирно разделување

Објавено во: Балкан 22 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Повторно се отвора прашањето за одвојување на Република Српска од Босна и Херцеговина(БиХ). 

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик кажа изјави со одлуката за резолуцијата за Сребреница во Генералното собрание на Обединетите нации е потпишан крајот на Босна и Херцеговина и најави дека утре од седницата на владата на РС во Сребреница на федералната страна ќе ѝ биде предложено мирно разделување.

„Дали сето тоа ќе биде забрзано или во некое догледно време тоа е прашање на процесот. Ние бираме мирно разделување и тоа ќе го предложиме утре од седницата на владата во Сребреница. Ќе ѝ предложиме на федералната страна“, изјави Додик.

Тој додаде дека Република Српска и Федерацијата БиХ се договорни страни на Дејтонскиот договор, а со тоа и на уставот на БиХ. Рече дека се работи за опсежна злонамерна интервенција од меѓународната заедница, меѓународниот фактор.

„Акцентот на сè го фрли функционирањето на заедничките институции кое тие повторно со своето спонзорство го уриваа инкогнито за да предложат и обезбедат поддршка од Германија. Во тој поглед не ги известуваат органите на БиХ. Органите на БиХ кои тие така ги форсираат да функционираат не донесоа никаква одлука“, наведе Додик.

Србите цело време говорат дека не се геноциден народ, а српскиот претседател Александар Вучиќ се обиде да лобира дел од земјите да го сменат ставот за Резолуцијата за Сребреница. Додик и досега зборуваше за независност на Република Српска од БиХ. 

Можеби ќе ве интересира

ВО ХРВАТСКА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА Е 1.323 ЕВРА - еве во која дејност се заработува близу 2.500 евра

ВО ХРВАТСКА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА Е 1.323 ЕВРА - еве во која дејност се заработува близу 2.500 евра

ЕКСПЛОДИРА БОМБА ВО ЦЕТИЊЕ: едно лице загина, неколкумина се повредени во близина на Спортскиот центар!

ЕКСПЛОДИРА БОМБА ВО ЦЕТИЊЕ: едно лице загина, неколкумина се повредени во близина на Спортскиот центар!

ЗА ВО ГРЦИЈА ВИ СЕ ПОТРЕБНИ „ДЕБЕЛИ“ ПАРИЧНИЦИ: За лежалка и чадор и до 15 евра!

ЗА ВО ГРЦИЈА ВИ СЕ ПОТРЕБНИ „ДЕБЕЛИ“ ПАРИЧНИЦИ: За лежалка и чадор и до 15 евра!

(ВИДЕО) СЕ ЕВАКУИРААТ ДВЕ НАСЕЛБИ: Пожарот зафати предградие на Атина

(ВИДЕО) СЕ ЕВАКУИРААТ ДВЕ НАСЕЛБИ: Пожарот зафати предградие на Атина

ГРЧКИ МИНИСТЕР: Европа треба да биде отворена за децата од Газа

ГРЧКИ МИНИСТЕР: Европа треба да биде отворена за децата од Газа

САХАРСКИ ПЕСОК ВО ХРВАТСКА: Еве како изгледаше

САХАРСКИ ПЕСОК ВО ХРВАТСКА: Еве како изгледаше

ЦЕЛА ЕВРОПА „ГОРИ“: Турција руши рекорди, Грција имплементираше мерки, а Македонија во портокалова фаза

ЦЕЛА ЕВРОПА „ГОРИ“: Турција руши рекорди, Грција имплементираше мерки, а Македонија во портокалова фаза

ГРЦИЈА ДОБИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: „Ако сакате да ги задржите туристите, мора да го направите ова, потребни се итни реформи“

ГРЦИЈА ДОБИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: „Ако сакате да ги задржите туристите, мора да го направите ова, потребни се итни реформи“

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Табла која содржи македонски јазик ќе биде поставена во Тирана

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Табла која содржи македонски јазик ќе биде поставена во Тирана