22 Март, 2023
0.0395

ДОЛЕТАЛ СО ХЕЛИКОПТЕР, А ПОТОА САМ СИ ГО ВОЗЕЛ АВТОМОБИЛОТ: Путин непланирано го посети разурнатиот Мариупол

Објавено во: Свет 19 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин беше во непланирана посета на Мариупол и тоа беше прво патување на лидерот на Кремљ на териториите окупирани од Русија во украинската област Доњецк од почетокот на војната, објавија во неделата руските државни медиуми.

Посетата дојде откако Путин во саботата ненајавено патуваше на Крим за да ја одбележи деветгодишнината од руската анексија на полуостровот, и само два дена откако Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на рускиот лидер.

Мариупол, кој падна во рацете на Русија во мај по една од најдолгите и најкрвавите битки во војната, беше првата голема победа на Русија откако не успеа да го освои Киев, а потоа го сврте вниманието кон југоисточна Украина.

Путин долетал во Мариупол со хеликоптер, јавуваат руските новински агенции, повикувајќи се на Кремљ. Ова го донесе Путин најблиску до првите линии на конфликтот од почетокот на таа војна. Возејќи со автомобил, Путин посети неколку градски области, застанувајќи и разговарајќи со жителите.Можеби ќе ве интересира

Жртви и над 150 повредени во земјотресот во Авганистан

Жртви и над 150 повредени во земјотресот во Авганистан

(ВИДЕО) Земјотрес во Авганистан ги потресе и Пакистан, Киргистан, Туркменистан, Узбекистан и Индија

(ВИДЕО) Земјотрес во Авганистан ги потресе и Пакистан, Киргистан, Туркменистан, Узбекистан и Индија

БАБА ЈА ПРОДАВА КУЌАТА ВО КОЈА ЖИВЕЕЛА 102 ГОДИНИ: Ja купила за 200 фунти, а сега може да добие 200.000 евра

БАБА ЈА ПРОДАВА КУЌАТА ВО КОЈА ЖИВЕЕЛА 102 ГОДИНИ: Ja купила за 200 фунти, а сега може да добие 200.000 евра

Захарова: Некогаш убавата вестерн „градина“ целосно избледе, можеби им недостига руско ѓубриво

Захарова: Некогаш убавата вестерн „градина“ целосно избледе, можеби им недостига руско ѓубриво

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелашите и бензинците

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелашите и бензинците

НЕКОГАШ НА ВРВОТ НА СВЕТОТ, ДЕНЕС ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР - Путин и Трамп во судир со законите

НЕКОГАШ НА ВРВОТ НА СВЕТОТ, ДЕНЕС ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР - Путин и Трамп во судир со законите

НАД 200 ЛУЃЕ УАПСЕНИ ВО ПАРИЗ - Изгласаната доверба во владата на Макрон поттикна нови протести (Видео)

НАД 200 ЛУЃЕ УАПСЕНИ ВО ПАРИЗ - Изгласаната доверба во владата на Макрон поттикна нови протести (Видео)

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО АПСИ ПУТИН? Еве кои земји немаат обврска да го уапсат

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО АПСИ ПУТИН? Еве кои земји немаат обврска да го уапсат

ПО ШЕСТ ГОДИНИ ЗАЛОЖНИШТВО КАЈ ЏИХАДИСТИТЕ, ВЧЕРА КОНЕЧНО ПУШТЕН НА СЛОБОДА: Американски хуманитарец бил киднапиран во 2016 година!

ПО ШЕСТ ГОДИНИ ЗАЛОЖНИШТВО КАЈ ЏИХАДИСТИТЕ, ВЧЕРА КОНЕЧНО ПУШТЕН НА СЛОБОДА: Американски хуманитарец бил киднапиран во 2016 година!