24 Јули, 2019
0.0179

Домашна акупресура за надминување на главоболката

Објавено во: Стил 17 Април, 2019

Никој не сака главоболки, но тие често нѐ придружуваат во нашиот секојдневен живот. И иако се нудат лекови кои ја ублажуваат болката, секогаш е подобро да се справиме со проблемот на природен начин.

Некои луѓе успеваат да ја олеснат главоболката преку сон, одмор во темна соба или преку топла бања. Ние ќе ви понудиме уште еден метод - акупресура. Ова е техника во традиционалната кинеска медицина базирана на истите идеи како акупунктурата. Со рака се масираат посебни точки на телото. Неопходно е 30 секунди да ги масирате болните точки и главоболката ќе помине за околу  5-10 минути.


1. Точката Ин Тан

Исто така познатa како "трето око". Оваа точка се наоѓа во центарот на челото, точно помеѓу очите. Многу луѓе имаат болка во оваа област, посебно доколку го напрегнуваат својот  ум преку целиот  ден. За ублажување на болката - лесно притискајте ја точката со показалецот и средниот прст. Притискајте најмногу една минута.


2. Зан Џу

Овие точки се наоѓаат веднаш до веѓите каде започнува носот. Масирајте ја точката со кружни движења. Масажа во оваа област, исто така, може да помогне доколку имате и болка во носот.


3. Ин Ксиан

Овие точки се наоѓаат на страните на ноздрите веднаш над усните. Масирајте ги овие точки за да се ослободите од главоболката, да ги отворите синусите и да ги намалите нивоата на стрес.


4. Тиен Џу

Овие точки се наоѓаат на вратот, во центарот на вратот. Масирањето на овие точки помага при болки во главата, болка во увото и окото, несоница и болка во вратот.


5. Шуај Гу

Овие точки се над ушите, околу два до три сантиметри повисоко. Масирајте  ги овие точки за да ја олесните болката во очите и да го смирите нервниот систем. За да ги масирате овие точки, користете го покажувачот за да ја притиснете точката и палецот за масажа на задниот дел на увото.

6. Хе Гу

Ова е веројатно една од најпознатите точки за акупресура. Се наоѓа помеѓу покажувачот и палецот. Притиснете ја оваа точка за ублажување на болката во грбот, вратот и главата. Масажата помага дури и при гадење. Најдобро е вашата тупаница да ја стиснете додека притискате, односно масирате.


7.  Точки за акупресура на почеткот на 'рбетот

Тие се наоѓаат веднаш над коциксот, на почетокот на 'рбетот. Масажата во овие точки во голема мера помага во менструалната болка. За да ја направите масажата, легнете на грб и ставете ги рацете на точките. Масирајте неколку минути.


8. Перикардиум

Оваа точка е на рачниот зглоб. Ако масирате нежно, може да го ублажи гадењето и повраќањето. За масажа на точката, користете го покажувачот и средниот прст. Постојат дури и специјални нараквици кои вршат притисок во овој момент за време на едрење.

Можеби ќе ве интересира

Ризичен, ама во центар на внимание: Стилот на Александар Кирацовски

Ризичен, ама во центар на внимание: Стилот на Александар Кирацовски

(ФОТО) Што морате да видите ако одите на Тасос?

(ФОТО) Што морате да видите ако одите на Тасос?

Живеј пред да умреш

Живеј пред да умреш

Сакам да снимам реклама со Линда Еванџелиста: Интервју со Дарко Панчев

Сакам да снимам реклама со Линда Еванџелиста: Интервју со Дарко Панчев

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот