23 Февруари, 2020
0.0233

Доживеав наркоза бркајќи ајкула: Авантурите на Слободанка Јакимовска, првата жена професионален нуркач

Објавено во: Стил 15 Јануари, 2020

Таа е првата жена која влезе во подводната пештера Врело на Матка, првата жена професионален нуркач кај нас. Слободанка Јакимовска Јосифовиќ (44) за себе си вели дека е горда Скопјанка, вљубена во Водно, Матка, Западна Македонија и Демир Каписката клисура. 

Од Свети Наум, преку повеќе грчки острови, до Дубаи, Мајами, Малдиви, Сејшели со делфини и на Тајланд со ајкули, нуркањето за оваа храбра жена нема граници. Вели дека кога е во вода и таа се чувствува како риба и заборава на стравот. Најголемата поддршка во нуркачките авантури ѝ се сопругот Ненад, ќерката Матеја (19) и синот Милан (14). Има завршен електротехнички факултет, две магистратури, една на ФЕИТ во Скопје, и уште една во Солун, на „Шефилд“. 

 До лани беше дел од менаџерските тимови на Vip, сега A1, и на Македонски Телеком, а последнава година работи самостојно, како советник за проекти. Слободанка одблизу нѐ внесе во нејзината нуркачка приказна, за која може филм да се сними а текстот читајте го на ЖЕНСКИ МАГАЗИН, ТУКА.


Можеби ќе ве интересира

Познати скопски дами се облекоа во бело

Познати скопски дами се облекоа во бело

Сезона на венчаници: Славни Македонки на своите свадби

Сезона на венчаници: Славни Македонки на своите свадби

Дали знаете што означува овој македонски симбол?

Дали знаете што означува овој македонски симбол?

Од Северџане до Ваљон Сума: Чија музика ќе се финансира со народни пари?

Од Северџане до Ваљон Сума: Чија музика ќе се финансира со народни пари?

Луј Витон, и сѐ е можно

Луј Витон, и сѐ е можно

Болките не ме спречија да успеам: Климентина Тунтева за планинарските авантури

Болките не ме спречија да успеам: Климентина Тунтева за планинарските авантури

НАША ТЕМА за женската сексуалност: Полесно е да се одглуми оргазам, отколку да се побара помош

НАША ТЕМА за женската сексуалност: Полесно е да се одглуми оргазам, отколку да се побара помош

Кучка како карактерна особина

Кучка како карактерна особина

На училиште доаѓаат пред сите, си одат последни: Како е да се биде ученик од рурална средина кој патува со автобус?

На училиште доаѓаат пред сите, си одат последни: Како е да се биде ученик од рурална средина кој патува со автобус?