24 Март, 2019
0.2494
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Драга личност на моето детство: Од БАБА научив за животот

Објавено во: Стил 13 Март, 2019

Околу нас има многу драги личности кои ни го разубавуваат детството и не прават среќни. Но постои една која секогаш е тука , покрај мене, а толку е тивка и незабележлива. Тоа е мојата баба, за која можам да кажам дека е мојата втора мајка.

Бидејќи мајка ми постојано работи, баба ми, ми подготвува храна, која јас најмногу ја сакам. Таа е тука да ме испрати  во школо. Кога ме види пред врата, на нејзиното замислено лице се појавува насмевка веднаш. И јас тогаш знам дека баба повеќе не се грижи како ќе се вратам од школо. 

Широко ги шири рацете, ме гушне и секогаш ми кажува. -Каде е моето дете, мојата кукла?

Најубавите моменти со баба се кога брат ми и јас одиме кај неа во соба и ги слушаме нејзините зборови за тоа како било некогаш . Баба зборува, зборува ... така зборувајќи нејзиниот глас станува се потивок и уморен и тоа е знак дека треба полека да излезе од соба. Од нејзините зборови сфатив дека не и било лесно. Таа имала многу помалку, отколку ние сега. Но, луѓето повеќе време поминувале заедно и не се карале толку.

Сакам да ја набљудувам баба кога мама се враќа од работа, секогаш се радува, брзо ја поставува масата, и угодува, исто како и на нас децата. Таква е мојата баба, секогаш полна со љубов, се грижи за сите нас. Ја сакаме што е баш таква!

Мојата баба остави длабока трага во моето постоење и зад неа ми останаа грст убави спомени, многу совети кои секојдневно ги користам и она што ми е најважно - таа ме одгледуваше да не го мразам ниту најголемиот непријател. И благодарам на тоа бидејќи со тие совети ме изведе низ тешки времиња од кои излегов со чист образ и бела душа. А лесно можеше да биде поинаку од тоа .

Веруваме дека повеќето од вас имале таква баба и дека ќе имате на што да се сеќавате а спомените може да ги споделите со нас во коментар под статијата!

Можеби ќе ве интересира

Сите жени на Никола Груевски

Сите жени на Никола Груевски

(ФОТО) Шекеринска и сопругот на концерт на Бреговиќ

(ФОТО) Шекеринска и сопругот на концерт на Бреговиќ

(ФОТО) Одамна си забранив било какво планирање: Васко од К-15 ужива со сопругата во Австралија

(ФОТО) Одамна си забранив било какво планирање: Васко од К-15 ужива со сопругата во Австралија

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир