03 Август, 2020
0.0449

Дрим биг

Објавено во: Стил 11 Декември, 2019

Зезнавме со вас деца. Некако попатно не ви кажавме како да сонувате големо а тоа да не вкулучува силикони, богата удаја, или спонзор систем. Некако ни промакна да ви покажеме дека и чудата се можни, не само верски и библиски, туку реално и опипливо, со добро образование, високи амбиции и наивна љубопитност. Не ви докажавме дека се се може, само ако се сака, ако се верува и ако имаш еден тон упорност во себе, основана на домашно воспитување на база на волја, без идеализација, без фрустрации, со многу слобода за изразување на индивидуалност и бескрајна безусловна љубов.

Извинете. Извинете што ве научивме на површни и погрешни вредности, извинете што сакавме да ви го покажеме лажниот лесен пат, кој води кон се, освен кон себе реализација и вистинска среќа. Извинете што не останавме доследни на нашите пропаднати сништа, па целиот наш личен гнев го префрливме на вас. И ви дадовме вештачки свет на измислени ситуации, со вредности мерени во објекти а не чувства, за да и онака тешката младост ви ја направиме неподнослива.

Целата колумна на Ивана Кнез читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Момче со аутизам ја создаде најголемата ЛЕГО реплика на Титаник: Со 56.000 коцки

Момче со аутизам ја создаде најголемата ЛЕГО реплика на Титаник: Со 56.000 коцки

Македонецот кој со пораки на картон ја насмеа земјава

Македонецот кој со пораки на картон ја насмеа земјава

Нашите торти се 100% уникатни и 100% безбедни: „ММ слатка маса“ за новата роденденска корона реалност

Нашите торти се 100% уникатни и 100% безбедни: „ММ слатка маса“ за новата роденденска корона реалност

Беше на Голи Оток, жена му го изневери, доживеа клиничка смрт, а денес полни 94 години

Беше на Голи Оток, жена му го изневери, доживеа клиничка смрт, а денес полни 94 години

Чајот од маслинка ме штити од коронавирусот, не се плашам од него: Бранко Попов од Дојран за домашниот лековит производ

Чајот од маслинка ме штити од коронавирусот, не се плашам од него: Бранко Попов од Дојран за домашниот лековит производ

Колку чинат BMW маиците на Зоран и Зорица Заеви?

Колку чинат BMW маиците на Зоран и Зорица Заеви?

Секогаш ќе го изберам здравјето отколку потребата да свртиме едно оро: Лукреција Маљковиќ-Атанасовска, експерт за протокол

Секогаш ќе го изберам здравјето отколку потребата да свртиме едно оро: Лукреција Маљковиќ-Атанасовска, експерт за протокол

Опасно згодни: Нашите водителки и на + 40 и на +50 години изгледаат заводливо во костими за капење

Опасно згодни: Нашите водителки и на + 40 и на +50 години изгледаат заводливо во костими за капење

Танцувајте на дождот со уникатни модни чадори: Интервју со талентираната Симона Јовчевска

Танцувајте на дождот со уникатни модни чадори: Интервју со талентираната Симона Јовчевска