21 Јануари, 2019
0.3032
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Државата трие раце, ќе се опари и од други ТИРЗ-овци

Објавено во: Економија 10 Јануари, 2019

Покрај Џонсон Мети, и на други странски инвеститори од технолошко-индустриските развојни зони им истекуваат „привилегираните“ рокови и се очекува да започнат со плаќање на данокот на добивка, како и другите законски обврски кои што им следуваат истовремено со завршувањето на почетните договори за државна помош 

Џонсон Мети од Бунарџик е убедливо најдоходовен странски инвеститор во Македонија и еден од најголемите во Југоисточна Европа со чиста добивка од околу 100 милиони евра во 2017-та, но во блиска иднина има кандидати кои истовремено добро ја разработија својата дејност во Македонија и можат значително да ја полнат државната каса како што се Кемет електроникс, Дракслермаер и Кромберг и Шуберт.

Премиерот Зоран Заев веќе потврди дека во 2018-та произведувачот на катализатори за прв пат бил даночен обврзник.

- Една странска инвестиција, Џонсон Мети, која беше дого време поддржувана, повеќе не е поддржувана од државата и плаќа 30 милиони (евра) данок на добивка годишно, плаќа еден куп придонеси, данок на додадени вредности. Меѓутоа инвестицијата останува тука и сега ние ќе гледаме да биде профитабилна, да егзистира и понатаму, затоа што тоа е добро за Македонија, рече премиерот Зоран Заев во емисијата „24 Отворено“ неодамна.

Даночниот експерт Павле Гацов вели дека ова е само почеток и дека нови даночни обврзници од слободните зони ќе има и во 2019-та.

- Она што го плати Џонсон Мети е за сработеното во 2017-та, додека за 2018-та допрва ќе се утврдува колкава ќе биде сумата. Моите сознанија велат дека наплатата на данок на добивка и на персоналниот данок како обврска ќе ја имаат и други инвеститори оваа година, но неблагодарно би било да лицитирам уште сега со нивните имиња - вели Гацов.

Фисканиот расход на Џонсон Мети е една од причините за големата разлика во наплатата на данокот на добивка од страна на Управата за јавни приходи во текот на 2018-та во однос на една година претходно. Вкупната сума на данокот на добивка направи голема разика во вториот и третиот квартал, со дури 25 отсто повеќе собрани средства во однос на истиот период од 2017-та. Истовремено не е забележана многу поголема разлика во наплатата на персонаниот данок на доход, ДДВ и социјалните придонеси по првите три квартали од 2018-та споредбено со истиот период од 2017-та.

ТИРЗ-овите компании во изминатиот период беа привлечени од можноста извесен период да не плаќаат даноци, субвенционирањето на придонесите и платите на работниците, како и од други примамливи олеснувања.

A.K.

Можеби ќе ве интересира

Сакате да живеете во Канада: Таа земја „увезува“ милион работници

Сакате да живеете во Канада: Таа земја „увезува“ милион работници

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата