26 Октомври, 2020
0.0270

Две фирми „лапнаа“ милионски тендер на МВР: За колку вози полицијата?

Објавено во: Македонија 21 Септември, 2020

Министерството за внатрешни работи ќе потроши над 2,8 милиони евра за гориво за полициските возила во следните две години и тоа само за одреден број градови и полициски станици во земјава. Толку тежи еден од најголемите тендери склучени во последниот месец во државата. Станува збор за три рамковни договори со две фирми, трговци на нафтени деривати во земјава кои заедно ќе инкасираат милиони од оваа зделка. 

Договорот со Лукоил е вреден 1,25 милиони евра и се донесува на набавката на гориво со вредносни ваучери во Штип, Кочани, Куманово ( повеќе полициски станици), Велес, Тетово и Струмица. Договорот е рамковна спогодба за две години но полицијата не смее да плати повеќе од оваа сума. Конечната вредност на договорот сепак зависи од цената на горивото и може да варира.

Другиот договор е со компанијата од Пласница, „Пуцко Петрол“. Исто така е рамковен и исто така вреди 1, 25 милиони евра или двата заедно се 2,5 милиони евра. Од Пуцко петрол ќе се снабдува гориво, како што е предвидено, за мобилната едница, потоа за Прилеп, Охрид, Македонски брод и Кичево.

Тертиот договор исто така е со Пуцко петрол и тој е на вредност од 315 илјади евра.

МВР е една од компаниите со најголеми тендери во државата, а многу од тенедерите се милионски. Ланскиот за телеком услуги за три години тежеше над 5,7 милиони евра. Сличен таков во 2012 година беше потпишан на сума од 4,9 милиони евра. Во мај годинава имаше тендер за униформите тежок 1,3 милиони евра.

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

Нефи Усеини на операција во Турција

Нефи Усеини на операција во Турција

Д-р. Стојанов за Фактор: Бројките кажуваат дека вирусот е поактивен, поинфективен и посмртоносен

Д-р. Стојанов за Фактор: Бројките кажуваат дека вирусот е поактивен, поинфективен и посмртоносен

Комисија за односи со верските заедници: Куќните слави без гости

Комисија за односи со верските заедници: Куќните слави без гости

ГОЛЕМ БРОЈ БОЛНИ ОД КОВИД МОРА ДА СЕ ХОСПИТАЛИЗИРААТ: Во ГОБ „8 Септември“ и во Ковид-центарот Козле итно да се зголемат болничките капацитети

ГОЛЕМ БРОЈ БОЛНИ ОД КОВИД МОРА ДА СЕ ХОСПИТАЛИЗИРААТ: Во ГОБ „8 Септември“ и во Ковид-центарот Козле итно да се зголемат болничките капацитети

Кичеец примен во затворот во Струга

Кичеец примен во затворот во Струга

НЕ ВИДОВМЕ МОРЕ, А НЕМА НИ ШОПИНГ - грчката граница е сигурно затворена до 8 ноември

НЕ ВИДОВМЕ МОРЕ, А НЕМА НИ ШОПИНГ - грчката граница е сигурно затворена до 8 ноември

Спасовски: Полицијата ќе ги проверува домовите и по допрен глас

Спасовски: Полицијата ќе ги проверува домовите и по допрен глас

НЕ СЕ ИСКЛУЧУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС - состанокот на Комисијата заврши, се чека пресот на Филипче

НЕ СЕ ИСКЛУЧУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС - состанокот на Комисијата заврши, се чека пресот на Филипче

Стомачен вирус, ништо не ти е: Со вакви зборови почнува голготата на Надица која храбро се бори со туморот на мозокот, ниту еден неврохирург не сакал да ја оперира

Стомачен вирус, ништо не ти е: Со вакви зборови почнува голготата на Надица која храбро се бори со туморот на мозокот, ниту еден неврохирург не сакал да ја оперира