12 Јуни, 2024
0.0263

ЕДНА ОД НАЈПОПУЛАРНИТЕ АВИОКОМПАНИИ ГО НАМАЛУВА БРОЈОТ НА ЛЕТОВИ: Полетувањата од Белград ќе бидат променети на дури шест линии

Објавено во: Економија 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Wizz Air продолжи да ги намалува фреквенциите во своите бази за претстојната зимска сезона 2024/25, која започнува на 27 октомври, бидејќи флотата A320neo на авиопревозникот е подложена на инспекции поради проблеми со производството на моторот. Компанијата во моментов приземји повеќе од 40 свои авиони.

Авиокомпанијата ги промени своите зимски операции, што ќе означи намалување на бројот на летови на девет линии од Скопје, во однос на првично планираниот распоред од почетокот на овој месец, додека летовите до Белград ќе се намалат на шест линии.

Сепак, „Визер“ одлучи да ги зголеми услугите на одредени дестинации, меѓу кои три од Скопје и четири од Белград, пишува „Екс-ју авијација њуз“.

„Виз ер“ ги намали фреквенциите во однос на првичниот план за летови од Скопје до Шарлроа и Ајндховен од пет на четири неделно, до Берлин од пет на три, до Келн, Милано и Хамбург од четири на три, Хан и Болоња од три на два , како и за Малта од првично планираните четири неделни ротации до три.

Како што беше претходно објавено, авиокомпанијата ја прекина продажбата на билети за зимата за линиите од главниот град на Северна Македонија до Бремен, Копенхаген и Стокхолм Скавста.

Од друга страна, летовите за Нирнберг ќе бидат зголемени од два на три неделно, Малме од три на пет, а Лондон Лутон од три на четири неделно.

Во Белград, нискобуџетната компанија ќе ја намали фреквенцијата на летови до Бове, Барселона, Берлин и Ајндховен од пет на четири неделни ротации, како и до Бергамо од четири ротации на три.

Сепак, ќе го зголеми сервисот за Дортмунд од три на четири неделно, како и Гетеборг, Малме и Стокхолм Скавста од две на три ротации. Можни се дополнителни промени.

Wizz Air претходно изјави за ExYU Aviation News дека планира да се врати на зголемените фреквенции и мрежа надвор од своите бази во Скопје и Белград од летото 2025 година, и покрај проблемите со моторот што се очекува да ја измачуваат авиокомпанијата уште две години.

Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ПОСКАПЕ ЛЕБОТ И ДЕЛ ОД ПЕЦИВАТА - еве кои се причините и какви се очекувањата за следниот период

ПОСКАПЕ ЛЕБОТ И ДЕЛ ОД ПЕЦИВАТА - еве кои се причините и какви се очекувањата за следниот период

„ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО СЕМЕЈСТВОТО НА VDL“: новите сопственици на „Ван Хол“ со официјален поздрав до вработените во Македонија

„ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО СЕМЕЈСТВОТО НА VDL“: новите сопственици на „Ван Хол“ со официјален поздрав до вработените во Македонија

Предизвиците и решенијата на енергетските компании во време на енергетска транзиција

Предизвиците и решенијата на енергетските компании во време на енергетска транзиција

Мицкоски: Зоран Ставрески е врвен експерт

Мицкоски: Зоран Ставрески е врвен експерт

Народна банка не попушта, нема намалување на каматните стапки

Народна банка не попушта, нема намалување на каматните стапки

КОИ СЕ ТРИТЕ ДАМИ КОИ ДОАЃААТ НА РАКОВОДНИ ПОЗИЦИИ - жените полека ги преземаат финансиите во најголемите компании

КОИ СЕ ТРИТЕ ДАМИ КОИ ДОАЃААТ НА РАКОВОДНИ ПОЗИЦИИ - жените полека ги преземаат финансиите во најголемите компании

Хрватска со најмал број на невработени од осамостојувањето

Хрватска со најмал број на невработени од осамостојувањето

ГЛЕДАТЕ ЛИ НЕТФЛИКС: Се подготвува најголемата промена во последните 10 години

ГЛЕДАТЕ ЛИ НЕТФЛИКС: Се подготвува најголемата промена во последните 10 години

„Катастар“ ја преполнил касата од наплата на имотни листови за граѓаните

„Катастар“ ја преполнил касата од наплата на имотни листови за граѓаните