14 Јули, 2020
0.0310

ЕЛИТНО МЕСТО КАДЕ ЛЕТУВААТ БОГАТИТЕ: Ќе ги тестираат сите 200.000 жители

Објавено во: Свет, Корона Вирус 24 Мај, 2020

Португалски град Каскаис лоциран во близина на Лисабон ќе ги тестита сите жители за коронавирус. 

Овој град планира да биде првиот во земјата којшто ќе ги тестира сите 200 000 жители за антитела на коронавирус.

Се надеваат дека ќе направат околу 5.000 тестови неделно во договор со една фармацевтска компанија и две независни приватни лаборатории.

Секој тест чини пет евра и го плаќа општината и неколку приватни лица, вели заменик-градоначалникот на Каскаис, Мигел Пинто Луз. 

Каскаис е популарна  дестинација за одмор каде се летуваат богатите и славните. 

Сите свои жители ги тестираше кинескиот град Вухан. 

На ист чекор се одлучија и две мали држави, Андора и Лихтенштајн. 

Во португалскиот град ќе ги тестираат сите жители, за да можат што поскоро да ја вратат во живот економијата, но и да им обебзедат безгрижно лето на граѓаните. 

Можеби ќе ве интересира

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите