24 Јуни, 2024
0.0239

ПРЕСВРТ ВО ЕУ, ПРЕДВОДИ ФРАНЦИЈА: предупредувачки сигнал за иднината, еве кои се победниците и поразени на изборите за ЕП

Објавено во: Свет 10 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Изборите за Европскиот парламент завршија, а како последица на резултатите, една од клучните земји, Франција, со одлука на претседателот Емануел Макрон оди на вонредни избори. Но, таа не е единствената земја каде имаше (не)пријатни изненадувања, па 9 јуни беше лош за владејачките партии во Германија, Унгарија, но и во Холандија и Австрија.

Партиите на десниот центар и екстремната десница освоија најголем број места во најнаселените земји: Германија, Франција, Италија, Шпанија и Полска.

Франција ја предводи промената надесно по убедливиот пораз на сојузот на претседателот Емануел Макрон и победата на екстремно десничарската партија Национален собир на Марин Ле Пен. Макрон го распушти францускиот парламент и распиша предвремени избори.

Во Германија десниот центар „крстосаа“ до удобна победа, а втора е крајнодесничарската Алтернатива за Германија (АфД), победувајќи ги социјалистите на канцеларот Олаф Шолц, кои се на третото место.

На континентот кој осум децении се обидува да ги истера духовите на фашизмот, степенот на присуството на крајната десница ќе биде една од главните теми на разговор. Иако веројатно нема да можат да се координираат како единствена група во рамките на ЕП - благодарение на поделбите за прашања како што е Русија - тие сепак ќе можат да влијаат на целокупната насока на ЕУ, за сè, од имиграција до климатски политики.

Најстрашниот предупредувачки сигнал за иднината на ЕУ е Франција, со оглед на размерите на победата на екстремната десница над Макрон. Сега сите очи ќе бидат насочени кон тоа дали францускиот популистички бран може да го задржи својот моментум преку претстојните парламентарни избори и до претседателските избори во 2027 година - каде победата на екстремната десница Марин Ле Пен би се заканила да ја фрли целата ЕУ во превирања.

Ви претставуваме како изгледа распределбата на пратеничките места во Европскиот парламент по прелиминарните изборни резултати:

Левицата

Оваа група е повеќе левичарска од „социјалистите и демократите“ и вклучува зелени, комунистички и евроскептични партии. Еден од истакнатите претставници е лидерот на ирската опозиција Мери Лу Мекдоналд. Тие освоија 35 места, губејќи две во споредба со изборите во 2019 година.

Социјалисти и демократи (S&D)

Групата на Прогресивната алијанса на социјалистите и демократите е традиционален блок од левиот центар и се состои главно од социјалдемократски партии. Еден од истакнатите претставници е шпанскиот премиер Педро Санчез и германскиот канцелар Олаф Шолц. Тие освоија 135 пратенички места, односно четири помалку од изборите во 2019 година.

Зелена

Оваа група главно се состои од зелени и регионалистички партии, еден од истакнатите претставници е германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок. Тие освоија 53 пратенички места, што е за 19 помалку од она што го освоија на изборите пред пет години.

Обнови ја Европа

Оваа либерална, проевропска група е основана во 2019 година и е наследник на групата АЛДЕ. Еден од нејзините истакнати претставници е францускиот претседател Емануел Макрон. Тие освоија 83 пратенички места, односно изгубија 19 во однос на изборите во 2019 година.

Европската народна партија (ЕПП)

Ова е традиционалниот блок од десниот центар и се состои од демохристијанските и конзервативните партии. Еден од истакнатите претставници е полскиот премиер Доналд Туск и сегашната и веројатно идна претседателка на Европската комисија, Урсула Фон Дер Лејен. Тие освоија 189 пратенички места, што е за 13 места повеќе отколку на изборите во 2019 година.

Европски конзервативци и реформисти (ЕЦР)

Група европски конзервативци и реформисти. Тоа се десничарски партии кои често се покритични кон ЕУ отколку ЕПП. Еден од истакнатите претставници е италијанскиот премиер Ѓорѓа Мелони. Тие освоија 72 пратенички места, односно три повеќе од претходните избори.

Идентитет и демократија (ID)

Групата „Идентитет и демократија“ е екстремно десничарска група која се залага за националистичка, популистичка и евроскептична политика. Еден од водечките претставници е лидерката на француската опозиција Марин Ле Пен. Тие освоија 58 места на ЕП, т.е. девет повеќе од 2019 година.

Непорамнети

Станува збор за национални партии или поединечни европратеници кои одбиваат да се приклучат на некоја од парламентарните групи. Истакнат претставник е унгарскиот премиер Виктор Орбан. На ЕП освоија 45 места.

Оваа група може да вклучува независни европратеници, како и оние кои сè уште не се назначени во некоја политичка група во официјалните резултати. Тие заземаат 50 пратенички места.

За потсетување, гласачите од 27 земји гласаа за четири дена за 720 членови на Европскиот парламент кои ќе служат во следните 5 години - иако е веројатно дека ќе можат да се координираат како единствена група во парламентот, тие сепак ќе влијаат на целокупната насока на ЕУ во сè, од имиграција до климатски промени. Додека првата главна улога е да се избере претседател на Европската комисија.

Да потсетиме дека францускиот претседател Емануел Макрон го распушти Националното собрание и најави предвремени избори. Изборите ќе се одржат на 30 јуни и 7 јули.

Партијата Преродба на францускиот претседател Емануел Макрон претрпе тежок пораз на европските избори од екстремно десничарската партија Национален собир на Марин Ле Пен, по што Макрон најави дека Франција ќе оди на предвремени избори.

Гласање за Европскиот парламент

Вчера беше последниот ден од гласањето на изборите за Европскиот парламент, додека екстремната десница постигна значителен напредок во Германија, Австрија и Франција, а на големо изненадување забележа пад во Финска.

Граѓаните ширум Европа гласаа во 27 земји и избраа 720 нови пратеници, а 376 милиони граѓани можеа да го остварат своето право на глас за четири изборни дена. Како тие гласаа ќе го обликуваат правецот на ЕУ во следните пет години.

(Гардијан, Политико, Блиц)

Можеби ќе ве интересира

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!