18 Јули, 2024
0.0272

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

Објавено во: Свет 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Поранешниот извршен директор на OpenAI, кој работеше на соборување на извршниот директор Сем Алтман, издаде некои од најстрогите предупредувања за иднината на вештачката интелигенција.

Во интервју за време на Самитот за вештачка интелигенција, Хелен Тонер – поранешен член на одборот на OpenAI сугерираше дека ризиците што вештачката интелигенција ги поставува за човештвото не се само најлошите сценарија од научната фантастика.

„Мислам дека понекогаш луѓето ја слушаат фразата „егзистенцијален ризик“ и само помислуваат на Скајнет и роботи кои пукаат луѓе“, истакнува Тонер, мислејќи на злобната технологија за вештачка интелигенција од филмовите „Терминатор“, која во голема мера се користи како метафора за најлошиот случај на воздигнување на АИ.

„Има многу други начини на кои вештачката интелигенција навистина може да ги одведе работите во лоша насока, а ние си правиме лоша услуга со игнорирање на овие многу специфични приказни“, вели Тонер.

Тонер ја изгради својата кариера како врвен истражувач во Центарот за безбедност и технологија Џорџтаун, истражувајќи ги технолошките закани. За време на нејзиниот мандат, таа ги критикуваше безбедносните протоколи на OpenAI во безбедносниот извештај што потенцијално доведе до краткотрајно исфрлање на Алтман од OpenAI кон крајот на ноември минатата година.

„Ова е многу моќна технологија. Не знаеме како функционира. Моментално се развива и турка напред од многу мала група луѓе“, рече Тонер во таа прилика.

Сепак, освен демистификацијата на вештачката интелигенција, Тонер сега има малку поинаков поглед од пред шест месеци.

„Дефинитивно сакам да му дадам шанса на новиот одбор. Тие имаат многу нови структури, кои не можевме да ги спроведеме пред ноември минатата година“, истакна таа за време на самитот на АИ+.

Б92

Можеби ќе ве интересира

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите