10 Јули, 2020
0.0324

ЕВРОПА СЕ ПРАШУВА: Зошто смртноста е мала во Бугарија и Албанија?

Објавено во: Свет, Корона Вирус 24 Мај, 2020

Три месеци по почетокот на кризата со корона во Европа, стана јасно дека посиромашните земји на стариот континент ги „поразиле“ побогатите, пишува италијанскиот весник „Кориере дела Сера“, пренесе БНТ.

Во текстот со наслов „Коронавирусот во Европа: Зошто Романија, Бугарија, Албанија и Грција имаат помалку смртни случаи“, се тврди дека посиромашните земји имаат помалку жртви на Ковид-19 затоа што вовеле рано строги мерки.

„Веројатно помалку заразени луѓе заминаа во Централна и Источна Европа во текот на клучните недели од јануари и февруари“, се вели во текстот.

Нагласено е дека, според податоците, некои земји биле свесни за ранливоста на нивниот здравствен систем и затоа не ја потцениле ситуацијата во Шпанија и Италија, но решиле да применат строги правила во рана фаза.

Весникот го наведува датумот 15 март и двата пристапи во Европа - Источна и Западна. Во тоа време, Италија веќе тврдеше дека има 1.809 жртви на Ковид - 19, а имаше 24.000 заразени, Шпанија имаше 294 и 7.988 смртни случаи, Франција, трета најпогодена земја, имаше  5,423 тестирани позитивни. додека „остатокот од Европа мислеше дека е недопрен“.

Многу земји во Европа премолчено се сомневаа дека епидемијата во јужниот дел на континентот е резултат на недостиг на организација во тие земји. 

Според индексот на универзитетот во Оксфорд, кој го следи одговорот на земјите од целиот свет на предизвикот и ги оценува од 1 до 100, при што највисокиот резултат е за максимално затворање, Албанија има 84 бода, Словачка - 71, Романија - 67, Полска - 60, Унгарија - 59, Грција - 57.

Ситуацијата во богатите земји е различна: Германија има 37 бода, Франција - 50, Белгија - 53 и Велика Британија - 11.

фото БГНЕС

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Коронавирусот го напаѓа и срцето, тврди рускиот министер Мурашко

Коронавирусот го напаѓа и срцето, тврди рускиот министер Мурашко

БОЛНИЦАТА ВО БЕРГАМО ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НАД КОВИД-19: Битката со вирусот ја загубија 6.000 пациенти

БОЛНИЦАТА ВО БЕРГАМО ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НАД КОВИД-19: Битката со вирусот ја загубија 6.000 пациенти

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро

СЗО: Ќе патуваат во Кина за да го идентификуваат зоо изворот на Ковид-19

СЗО: Ќе патуваат во Кина за да го идентификуваат зоо изворот на Ковид-19

СЕ ГЛЕДА ЛИ НАДЕЖ: Израел објави антитело што го неутрализира коронавирусот, дури и меѓу заразените

СЕ ГЛЕДА ЛИ НАДЕЖ: Израел објави антитело што го неутрализира коронавирусот, дури и меѓу заразените

САД официјално се повлече од Светската здравствена организација

САД официјално се повлече од Светската здравствена организација

РЕКОРД: Топлотен бран во Сибир

РЕКОРД: Топлотен бран во Сибир