18 Јули, 2024
0.2003

ЕВРОПСКИОТ СУД НА ПРАВДАТА ЈА КАЗНИ УНГАРИЈА СО 200 МИЛИОНИ ЕВРА - еве што им одговори Орбан

Објавено во: Свет 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Европскиот суд на правдата и наложи на Унгарија да плати 200 милиони евра одеднаш бидејќи долго време го ограничуваше законот на ЕУ за азил. Дополнително, Унгарија ќе треба да плаќа по еден милион евра дневно доцнење.

Парите автоматски ќе се одземат од уделот на Унгарија во буџетот на ЕУ, чии делови остануваат замрзнати поради слични правни проблеми, пишува Euronews.

Неисполнувањето на обврските претставува исклучително и сериозно кршење на правата на ЕУ без преседан, се вели во соопштението на ЕСП.

Спорот датира од декември 2020 година, кога судот прво пресуди дека Унгарија, под премиерот Виктор Орбан, го ограничила пристапот до процедурите за азил за оние кои бараат меѓународна заштита во таа земја. Унгарските власти се обвинети за незаконско задржување на апликантите во транзитните зони, кршење на нивното право да останат на националната територија додека се жалат на одбиените барања и за нивно протерување.

Откако Унгарија ја игнорираше пресудата од декември 2020 година, Европската комисија започна нова правна постапка, што резултираше со пресудата во четвртокот.

Судиите заклучија дека Унгарија го занемарила „принципот на искрена соработка“ и дека „намерно ја избегнува“ примената на законодавството на ЕУ за азил.

„Тоа однесување претставува сериозна закана за единството на правото на ЕУ, што има исклучително сериозно влијание и врз приватните интереси, особено врз интересите на барателите на азил, и врз јавниот интерес“, велат судиите.

Бидејќи акцијата на Унгарија врши дополнителен притисок врз соседните земји-членки, кои треба да се грижат за мигрантите протерани од Будимпешта, кршењето на законот „сериозно го поткопува принципот на солидарност и правично споделување на одговорноста“, се вели во извештајот.

Но, ваквата одлука не ги остави рамнодушни првите луѓе на земјата. Одговор следуваше од Виктор Орбан, кој во свој стил посочи дека на ЕУ и се поважни азилантите отколку самите државјани. 

Еве што објави тој на социјалната мрежа „Х“:Можеби ќе ве интересира

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите