23 Април, 2024
0.0251

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

Објавено во: Финансии, Балкан 24 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Туризмот во Бугарија забележа значителен пораст во последните месеци од 2023 година, при што вкупниот приход од ноќевањата е зголемен за 19,8 отсто, што изнесува неверојатни 89,7 милиони бугарски лева или 45.808.353 милиони евра. Ова зголемување е поттикнато од значителниот придонес на нерезидентите, кои сочинуваат речиси 14,5 милиони евра од вкупниот приход, објави веб-страницата БНН.

На овогодинешниот Меѓународен саем за туризам во Белград, Бугарија во фокусот го стави крајбрежјето на Црното Море и импресивните одморалишта кои се изградени од последниот пат кога оваа земја беше хит за туристите. Така плажата Сани и Несебар се речиси непрепознатливи во однос на периодот пред 15-20 години, а цените се уште се конкурентни со сличните дестинации во областа. Така Бугарија ја заокружи целата понуда и покажа дека е дестинација за сите 365 денови во годината.

378 километри крајбрежје и неколку песочни плажи

Брегот на Црното Море се карактеризира со долги песочни плажи, чисто море и широк спектар на одморалишта и одморалишта за сечиј буџет. Оние кои бараат семеен одмор, младите кои сакаат ноќен живот, но и љубителите на природата кои претпочитаат мирен одмор во Бугарија можат да го најдат совршеното катче за себе.

Бугарскиот брег е долг дури 378 километри, нуди 70 плажи, заливи опкружени со густи шуми со прекрасна мешавина на планинска и морска клима. Згора на тоа, дури 11 песочни плажи во Бугарија добија сино знаме во 2010 година.

Иако Црното Море има ниско ниво на соленост, температурата на морето во лето е совршен избор за семејства со мали деца.

Дополнително, комбинацијата на воздушни струи од Стара Планина и Странџа придонесува за совршена клима која дава можност да дишете планински воздух за време на вашиот летен одмор.

Одморалишта за секој вкус

Секако најпопуларен е Сончев Брег, динамично одморалиште со долга песочна плажа и плитко море. Токму затоа е совршен избор за семејства со деца и љубители на сонце. Не недостигаат содржини за младите, вклучувајќи спортови на вода и барови на плажа, но и ноќни клубови.

Станува збор за одморалиште кое секако е најзастапено во понудата на туристички агенции. Што се однесува до цените, аранжман по седум ноќевања со појадок во хотел со три ѕвезди, со автобус, на крајот на јули во просек чини околу 350 евра.

Можеби најубавите, Златните Песоци своето име го должат на плажата чиј песок наликува на злато, но и на бујната вегетација што го опкружува ова место. Исто така е совршено одморалиште за оние кои сакаат долги прошетки благодарение на големиот број на пешачки патеки и можноста да ја истражуваат околината. Цената на ноќевање започнува од 17 евра по лице.

Можеби најпопуларниот Несебар најдобро ја отсликува историјата и културата на Бугарија и е вистинска мешавина од калдрмани улици, традиционални куќи и антички урнатини лоцирани на прекрасен карпест полуостров. Треба да се напомене дека Стариот град Несебар е под заштита на УНЕСКО.

Несебар, пак, не го красат песочни плажи, но сигурно нема грешка кај љубителите на историјата. Ноќевање во хотели кои се на околу 500-600 метри од плажа може да се најде за само 17 евра, додека во просек од 40 евра по лице е ноќевање во хотели со три ѕвезди недалеку од брегот.

За оние кои сакаат помирен одмор, тука е Созопол, познат по шарените калдрма, галерии и таверни. Поморието е идеално за љубителите на солени базени и лековита кал. Покрај велнес понудата, градот има совршена плажа и стар град полн со традиционални куќи. Станува збор за одморалишта за кои одредени агенции нудат сместување, но со сопствен превоз.Можеби ќе ве интересира

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

„Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика во втората половина од годинава“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за ВОА

„Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика во втората половина од годинава“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за ВОА

ПОИСПЛАТЛИВО ИМ Е ДА ЖИВЕАТ ВО ХОТЕЛ, ОТКОЛКУ ВО СТАН ПОД КИРИЈА: Неверојатни цени на киријата во Швајцарија

ПОИСПЛАТЛИВО ИМ Е ДА ЖИВЕАТ ВО ХОТЕЛ, ОТКОЛКУ ВО СТАН ПОД КИРИЈА: Неверојатни цени на киријата во Швајцарија

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“