25 Јули, 2024
0.0272

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Oсмани вели дека и Македонија и Грција ги исполнија клучните обврски, а Сиљановска - Давкова тврди дека не го прекршила Договорот од Преспа

Објавено во: Македонија 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

ОСМАНИ ВЕЛИ ДЕКА ДВЕТЕ ЗЕМЈИ ГИ ИСПОЛНИЈА КЛУЧНИТЕ ОБВРСКИ ОД ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

Според македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи, Грција не размислува за ново вето. 

Османи по завршувањето на министерскиот состанок откри и дека имал средба со заменик министерката за надворешни работи Александра Пападопулу, а на која телефонски учествувал и грчкиот министер Јоргос Герапетритис. Средбата како што кажа Османи, поминала во конструктивна атмосфера и изразиле надеж дека двете страни ќе го почитуваат Договорот од Преспа. Засега нема најави за вето.

НА УНИВЕРЗИТЕТОТ НА МЕРКО ЌЕ ИМА МЕДИЦИНСКИ ФАКУЛТЕТ

Министерот за образование и наука во заминување Јетон Шаќири издал решение да му се дозволи на Меѓународниот универзитет во Струга, зад кој стои струшкиот градоначалник Рамиз Мерко, да основа Факултет за здравствени науки.

Шаќири во Владата дојде како кадар и близок човек на Мерко. Од Општина Струга се пресели во Владата прво за да биде министер за информатичко општество и администрација, а потоа министер за образование.

МЕЧКА УБИ ОВЦИ ВО РАВЕН

Мечка нападнала и убила шест овци во селото Равен, Гостивар. Од Центарот за управување со кризи информираат дека до нив, на бројот за итни случаи - 112, синоќа регистрирана е пријава за напад од мечка врз овци во општина Гостивар.

-Добиена е пријава во 20.45 часот, за убиени и изедени овци во село Равен. Пријавителот информирал дека во вторникот, мечка му убила и изела шест овци. Трлото, каде што го чувал стадото, било на периферија на селото Равен. По пријавата во ЦУК, на терен излегле од полициска станица Гостивар - пишува во соопштението на ЦУК.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Малкумина во Македонија не го познаваат Божидар Јанковски, долгогодишен директор, а од пред неколку години и целосен сопственик на Дајнерс Клуб Интернационал. Покрај тоа што е исклучително популарен и успешен бизнисмен, познатиот Бобо Дајнерс важи за еден од најурбаните, но и најдобро облечените скопски ликови.

Важна вест стигна за сите акционери на македонската најголема градежна компанија „Гранит“. 

Стопанска банка Скопје ќе има нов Надзорен одбор. Овој висок орган на банката донел одлука на 16 јули да се одржи Собрание на акционери, а на него ќе се носат одлуки за именување на четири нови членови на Надзорниот одбор. 

Времињата се навистина предизвикувачки, тешко е да се предвиди дали намалувањето на инфлацијата и на каматните стапки е одржлив процес. 

фото Фејсбук/Бујар Османи

Можеби ќе ве интересира

ПРОШИРУВАЊЕТО НА ПОЗИТИВНАТА ЛИСТА СЕ УШТЕ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК: за десетина дена ќе се знае дали ќе влезат девет нови лекови

ПРОШИРУВАЊЕТО НА ПОЗИТИВНАТА ЛИСТА СЕ УШТЕ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК: за десетина дена ќе се знае дали ќе влезат девет нови лекови

ДВЕ КУЌИ И ТРИ ПЛЕВНИ ИЗГОРЕА ВО ПОЖАРОТ ВО НОВО СЕЛО - Ангелов најави дека вешти лица од МВР ќе ја утврдуваат причината (ВИДЕО)

ДВЕ КУЌИ И ТРИ ПЛЕВНИ ИЗГОРЕА ВО ПОЖАРОТ ВО НОВО СЕЛО - Ангелов најави дека вешти лица од МВР ќе ја утврдуваат причината (ВИДЕО)

ТЕТОВЧАНЕЦ СЛЕДЕЛ МАЛОЛЕТНИЧКА И БАРАЛ ДА ВЛЕЗЕ ВО НЕГОВОТО ВОЗИЛО - доби кривична пријава

ТЕТОВЧАНЕЦ СЛЕДЕЛ МАЛОЛЕТНИЧКА И БАРАЛ ДА ВЛЕЗЕ ВО НЕГОВОТО ВОЗИЛО - доби кривична пријава

ХЕЛИКОПТЕР НА МВР ФРЛИ НАД 50 ТОНИ ВОДА ВРЗ ПОЖАРОТ ВО ЈАСЕН - стопирана е опасноста за ширење (ВИДЕО)

ХЕЛИКОПТЕР НА МВР ФРЛИ НАД 50 ТОНИ ВОДА ВРЗ ПОЖАРОТ ВО ЈАСЕН - стопирана е опасноста за ширење (ВИДЕО)

БРОЈНИ КАДРОВСКИ ПРОМЕНИ: Владата со нови решенија за раководните позици на многу институции, еве кој се ќе седне во директорско столче

БРОЈНИ КАДРОВСКИ ПРОМЕНИ: Владата со нови решенија за раководните позици на многу институции, еве кој се ќе седне во директорско столче

СТРУМИЧКА АРЕНА ГАМИНГ ОСТАНА БЕЗ ЛИЦЕНЦА: Министерство за финансии утврди неправилности и во работењето на Државна лотарија

СТРУМИЧКА АРЕНА ГАМИНГ ОСТАНА БЕЗ ЛИЦЕНЦА: Министерство за финансии утврди неправилности и во работењето на Државна лотарија

„Вработувањето како точка беше едно од нашите барања“: специјализантите ги чекаат деталите од најавата на Таравари

„Вработувањето како точка беше едно од нашите барања“: специјализантите ги чекаат деталите од најавата на Таравари

ОПАСЕН ПОЖАР ВО НОВО СЕЛО - во близина на бензиска пумпа, испратени пожарникари и армиски хеликоптер

ОПАСЕН ПОЖАР ВО НОВО СЕЛО - во близина на бензиска пумпа, испратени пожарникари и армиски хеликоптер

ПЧЕЛАР ОД СТРУМИЦА ПРЕДИЗВИКАЛ ПОЖАР - при гаснењето добил изгореници

ПЧЕЛАР ОД СТРУМИЦА ПРЕДИЗВИКАЛ ПОЖАР - при гаснењето добил изгореници