30 Мај, 2024
0.0291

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почна кампањата за парламентарните избори, ветувања за подобар живот за граѓаните

Објавено во: Македонија 18 Април, 2024

Добивај вести на Viber

ПОЧНА КАМПАЊАТА ЗА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ

Македонија повторно твоја, со оваа парола ВМРО-ДПМНЕ ќе ја бара довербата од граѓаните. Лидерот на партијата Христијан Мицкоски од Охрид вети дека следната Влада, која ќе ја формира неговата партија ќе ги исполни сите ветени проекти, но и дополнителни кои не се запишани во програмата.

Со паролата „Нема откажување од иднината“ кампањата ја започна и СДСМ. Димитар Ковачевски од Музејот на современата уметност во Скопје пред партиските функционери, ги повтори ветувањата дадени повеќе пати, како повисоки плати, пензии и членство на Македонија во ЕУ до 2030-та.  Лидерот на ДУИ, Али Ахмети од Скопје вети промена на Уставот, а покрај внесување на Бугарите, најави и избор на претседател на државата во Собранието. Од плоштадот Скендербег во кампања влезе и здружената албанска опозиција „Вреди“. Тие ветуваат економски мерки за граѓаните на Македонија и испраќање на ДУИ во опозиција. Левица ќе започне вечерва со митинг во Велес.

KOВАЧЕВСКИ ЈА ИСКОМЕНТИРА ИЗЈАВАТА НА ОСМАНИ ЗА ОТВОРЕН БАЛКАН

За најавата на техничкиот министер за надворешни работи Бујар Османи за преиспитување на учеството на Македонија во иницијативата Отворен Балкан, лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски вели дека Отворен Балкан е оригинална иницијатива што потекнува од регионот формирана од три држави – Македонија, Албанија и Србија и која што е заснована на четирите слободи на Европската унија(ЕУ). 

Вели дека таа во својата суштина, во својот фундамент ги има постулатите на функционирањето на Европската Унија, а тоа е слободното движење на луѓе, слободно движење на капитал, на производи и слободно движење на услуги. Додаде дека кога ќе ги погледнете иницијативите коишто беа направени во рамки на Отворен Балкан, тие се токму тоа.

ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ЗА ЧОВЕКОТ КОЈ СО 40 УБОДИ ОД НОЖ УБИ ЖЕНА ВО КОЧАНИ

Основниот суд во Кочани го осуди доживотно Усеин Рашидов кој со 40 убоди со нож лани во септември ја уби самохраната мајка на три деца во Кочани, Танкица Младеновска. Убиецот ја признал вината и осуден е за „Убиство извршено при родово базирано насилство и на свиреп начин“.

„Обвинетиот, на 25.09.2023 година на свиреп начин лиши од живот жена, нанесувајќи и многубројни убоди со нож. Во обвинението, Основното јавно обвинителство Кочани го товареше обвинетиот и за кривично дело – Уцена кон истата оштетена, сторено пред убиството. Меѓутоа тоа дело обвинетиот не го призна, постапката е раздвоена и за тој дел од обвинението ќе продолжи судска постапка“, соопшти судот.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

БИМ Свети Николе е успешна компанија која води грижа за своите акционери, од кои најголем дел се сограѓани. Компанијата има континуирана дивиденда политика и дели дивиденда неколку години наназад. Веројатно затоа е и тешко да се дојде до таа акција, која многу ретко се тргува на Официјалниот пазар на Македонската берза за хартии од вредност

Добивката лани не само што беше добра, туку беше и најдобра во сите изминати години, но акционерите на најголемата лебна компанија во земјава нема да земат дивиденда.

Македонија оваа година според ММФ треба да ја заврши со раст на економија од 2,7 проценти, додека следната година со 3,7 отсто, а во 2026 - 3,5 проценти. Бројките говорат дека нашата земја има меѓу најниските прогнозирани стапки за раст на економијата. Понизок проектиран раст од соседите има само Грција, која не е меѓу земјите во развој, туку веќе развиена земја, каде стапките на раст очекувано се помали со оглед на достигнатото економско ниво.


Можеби ќе ве интересира

„МИЦКОСКИ ТРЕБА ДА КАЖЕ КАКО ДОЗВОЛИ ПАРТИЈА СО ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ДА ДОБИЕ ТРЕТ НАЈВАЖЕН ЧОВЕК ВО ДРЖАВАТА“: Ние реагиравме на лице место, вели таа

„МИЦКОСКИ ТРЕБА ДА КАЖЕ КАКО ДОЗВОЛИ ПАРТИЈА СО ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ДА ДОБИЕ ТРЕТ НАЈВАЖЕН ЧОВЕК ВО ДРЖАВАТА“: Ние реагиравме на лице место, вели таа

Кабинетот на Гаши реагира: Употребата на албанскиот јазик во службената комуникација е загарантирана со Уставот

Кабинетот на Гаши реагира: Употребата на албанскиот јазик во службената комуникација е загарантирана со Уставот

Сакал да им ја потпали куќата во Валандово додека сопствениците биле внатре

Сакал да им ја потпали куќата во Валандово додека сопствениците биле внатре

„НЕ ЗНАМ ДАЛИ НАВИСТИНА НЕКОЈ И УДРИЛ КЛОЦА НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА, ИЛИ СТАНУВА ЗБОР ЗА БОЖЈА КЛОЦА“: Груевски распали за Кацарска, еве што вели

„НЕ ЗНАМ ДАЛИ НАВИСТИНА НЕКОЈ И УДРИЛ КЛОЦА НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА, ИЛИ СТАНУВА ЗБОР ЗА БОЖЈА КЛОЦА“: Груевски распали за Кацарска, еве што вели

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС СО НИЗА КРИТИКИ ЗА КОНСТИТУТИВНАТА СЕДНИЦА НО И ЗА ЏАФЕРИ И КАСАМИ: Неприфатливо е грубото кршење на Уставот и законите на конститутивната седница на Собранието

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС СО НИЗА КРИТИКИ ЗА КОНСТИТУТИВНАТА СЕДНИЦА НО И ЗА ЏАФЕРИ И КАСАМИ: Неприфатливо е грубото кршење на Уставот и законите на конститутивната седница на Собранието

ДУИ И БУЈАР ВО 2020 ТВРДЕА ДЕКА УСТАВОТ БАРА САМО 61 ПРАТЕНИК, ДЕНЕС ПЛАЧАТ: Антонио Милошоски за реакциите на ДУИ

ДУИ И БУЈАР ВО 2020 ТВРДЕА ДЕКА УСТАВОТ БАРА САМО 61 ПРАТЕНИК, ДЕНЕС ПЛАЧАТ: Антонио Милошоски за реакциите на ДУИ

Прилепчанец одбива на Бугарија да и продаде дел од куќата

Прилепчанец одбива на Бугарија да и продаде дел од куќата

ВИКЕНДОВ ДОАЃА ВИСТИНСКО ЛЕТО: Температурите ќе рипнат над 30 степени

ВИКЕНДОВ ДОАЃА ВИСТИНСКО ЛЕТО: Температурите ќе рипнат над 30 степени

„ВМРО-ДПМНЕ ИЗЛАЖА ДЕКА МАКЕДОНЕЦ ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕ“: Талески вели дека излажале и за промената на Преспанскиот договор

„ВМРО-ДПМНЕ ИЗЛАЖА ДЕКА МАКЕДОНЕЦ ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕ“: Талески вели дека излажале и за промената на Преспанскиот договор