02 Јуни, 2020
0.0244

ФИРОМ ти си гордост наша?!

Објавено во: Стил 21 Мај, 2019

Ја читам колумната на Тања Царовска во Опсервер каде објаснува како песната на Тамара ќе била одлична ако сме ја испееле ако не го решевме спорот со името, демек денес немаме право да се нарекуваме „proud“, бидејќи наводно сме изгубиле гордост. Гордост да се биде Македонец.

Во време на оваа Евровизиска еуфорија каде на Македонија за првпат и се случи до последно да биде водечки фаворит за победник, каде цела нација гледаше Евровизија и за момент помисли дека навистина може да победиме, не разбирам како воопшто се наоѓа замерка. Замерка за името, замерка за насловот на песната, замерка за Словенците, за Грците.

Ќе разберев да плукате по разочарувачки фалш настапот на Мадона, која мене лично како некој што потекнува од музичка фамилија и е музички писмен многу ме разочара. Ама да плукате по името на песната, името на земјата и куп други работи кои не зависат ни од Тамара ни од целосниот тим сте крајно смешни. Македонија оваа година имаше не само добра песна туку и одлична стратешка кампања со слоганот „proud“ која ја препозна светот. Во време на 21от век, кога во Алабама се гласа за забрана за абортус за жените сфаќаме дека светот иако технолошки е многу напред, сепак интелектуално е во голема мера назад.

Целата колумна на  Аријана Коскарова ко-основач на Creative Hub и Forbes Under 30 Europe 2019 читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!