16 Јуни, 2021
0.0207

ФОТО: Дора Бакојани во патики, Заев доследен на сината вратоврска

Објавено во: Стил 16 Септември, 2020

Премиерот Заев е во работна посета на Р. Грција, негово прво службено патување надвор од земјата во вториот мандат како претседател на Владата на Северна Македонија. Освен учеството на конференцијата на „Економист“, има и средби со премиерот Кирјакос Мицотакис и претседателката Катерина Сакеларопулу.

Токму на конференцијата се сретна и со грчката политичарка Дора Бакојани, нам добро позната по нејзиниот мандат како министерка за надворешни работи и ветото од страна на Грција за Македонија. Изненадува што за средбата одбрала да биде облечена во патики, нетипично за политичарите, но типично за балканските, посебно албанскиот пример Еди Рама (и тој е таму), кој често се појавува во патики на големи конференции. Заев пак, остана доследен на своја сина вратоврска која ја носи често, а истата ја носеше и кога го доби од претседателот Стево Пендаровски втортиот мандат за составување на влада.


Сиот текст на Машки магазин овде