22 Август, 2019
0.0281

ФОТО: Грција, Италија, Јапонија? Еве каде најдолго се живее!

Објавено во: Стил 09 Јануари, 2013

Доловечноста нема врска со парите и богатството, туку сонцето, морето, свежата риба, вино и маслинки се причината што грчкиот остров Икарија се најде на врвот на листата места каде најдолго се живее. Имено жителите овде живеат дури десет години подолго од остатокот од Европа и имаат двојно повеќе шанси да ја доживеат деведесеттата година од животот од Американците. Како што пренесува Дејли Мејл, причината за тоа што 84% од мажите и 70% од жените, постари од 80 години, е тоа што жителите овде се физички активни и во својите поодминати години. Инаку Икарија е дел од т.н. Сина зона, група на земји чии жители живеат многу подолго од остатокот од популацијата. Овде се најдоа и италијанската Сардинија, јапонскиот остров Окинава, градот Лон Линда во Калифорнија и полуостровот Никоја на Костарика. Во продолжение, колку за илустрација, кратка фото галерија за Икарија:  

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Нуркачи: „Титаник“ бавно изчезнува во морското дно

(ВИДЕО) Нуркачи: „Титаник“ бавно изчезнува во морското дно

(ВИДЕО+ФОТО) Двојничката на Катица Јанева со урнебесен статус: Биба Додева ги насмеа сите

(ВИДЕО+ФОТО) Двојничката на Катица Јанева со урнебесен статус: Биба Додева ги насмеа сите

Професорке прости ми

Професорке прости ми

Свадба со ќерката како главна гостинка: Наташа Мерсовска се омажи во нетипична креација

Свадба со ќерката како главна гостинка: Наташа Мерсовска се омажи во нетипична креација

Се роди со 850 грама, по два месеци конечно е дома: Приказна за малиот херој Војдан

Се роди со 850 грама, по два месеци конечно е дома: Приказна за малиот херој Војдан

Од љубов до омраза

Од љубов до омраза

Добрината е единственото што останува по нас: Интервју со Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на Претседателот Стево Пендаровски

Добрината е единственото што останува по нас: Интервју со Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на Претседателот Стево Пендаровски

Не носам брендови за да не го оштетам семејниот буџет: Пендаровски за модата

Не носам брендови за да не го оштетам семејниот буџет: Пендаровски за модата

Не мешаа поради фризурите, мислеа дека сме една личност: Татјана Стојановска и Ирена Спировска за манекенските почетоци

Не мешаа поради фризурите, мислеа дека сме една личност: Татјана Стојановска и Ирена Спировска за манекенските почетоци