01 Март, 2024
0.0256

(ФОТО) ИМА 70 СОБИ И 12 ИЗЛЕЗИ: Во Србија постои подземен град за кој малку се знае

Објавено во: Балкан 18 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Во Србија постои подземен град за кој малку се знае. 

Тој се наоѓа во Мали Зворник, изграден е по наредба на кралот Александар Први Караѓорѓевиќ, и е една од најголемите туристички атракции во областа. Подигнат е во почетокот на триесеттите години на 20 век, во голема тајност, под шифра „Камена девојка“, како засолниште за сместување на членовите на династијата Караѓорѓевиќ и на владата во случај на војна. Има околу седумдесет соби и околу 12 излези или влезови кои се блокирани со железни врати. Температурата е меѓу 14 и 16 степени.

Површината од 5.000 квадратни метри скриена во стрмна карпа, сè уште не е доволно истражена.  Подземниот лавиринт е полн со соби вкопани во карпата за командното место на кралот за време на војната и е за подолг престој на околу 5.000 луѓе. Изградбата започнала во 1931 година и траела до атентатот на кралот Александар во Марсеј во 1934 година.

Можеби ќе ве интересира

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци