24 Април, 2019
0.0196

ФОТО: Кои беа 10-те најскапи автомобили во 2012 ?!

Објавено во: Стил 05 Јануари, 2013

Најскапиот автомобил што некогаш било продадено во светот е „Bugatti Royale Coupe Kllner“ од 1931 година и за кој во 1987 година се платени 8,7 милиони долари. Овој луксузен автомобил не се продава повеќе на пазарот, н секако се најде на листата на српскиот портал Телеграф, кде се посочени најскапите автомобили во 2012 година. Најскапиот автомобил во тековната година е „Bugatti Veyron“ супер спорт со цена од 2,4 милиони долари. Овој автомобил постигнува забрзување од 0 до 100 километри на час за 2,5 секунди и максимална брзина од 430 км / ч. На второто место се најдоа  Астон Мартин Оне -77 и „Pagani Zonda Roadster Cilinque“ кој чинат исто 1,85 милиони долари. Астон Мартин со 750 коњски сили, со максимално забрзување од 0 до 100 км / ч за 3,4 секунди, достигнува максимална брзина од 355 км / ч. Речиси идентични перформанси има и автомобилот со кој го делат ова место. Третото место пак го делат „Lamborghini Reventon“ и „Koenigsegg ager R“ со проценета вредност од 1,6 милиони долари. Првиот постигнува забрзување од 0 до 100 км / ч за 3,3 секунди и максимална брзина од 340 В, додека другот автомобил може да достигне 0-100 забрзување од 2,8 секунди и максимална брзина од 435 км / ч. Четвртото место му припаѓа на „Maybach Landaule“ во вредност од 1,38 милиони долари. Овој автомобил може да се постигне забрзување од 0 до 100  км / ч за 5,2 секунди. „Zenvo st1“ е ставен на петтата позиција на оваа листа со цена од  1.225.000 долари. Може да се постигне забрзување од 0 до 100 за 2,9 секунди и максимална брзина од 375 км / ч. Шестото место му припаѓа на „Hennessey Venom GT Spyder“, кој чини 1,1 милиони долари. Забрзување од 0 до 100 км / ч достигнува за 2,5 секунди. „Мекларен Ф1“ чини 970.000 $ и е на седмо место. Иако тоа беше направен пред повеќе од 15 години, достигнува брзина од 390 км / ч . Осмото место е на „Ferrari Enzo “ со цена од  670 илјади долари. Овој модел достигнува брзина од 350 км / ч и забрзување од 0-100 за 3,4 секунди. „Pagani Zonda C12 F“ е но деветтото место со проценета вредност од 667,321 долари. Автомобилот достигнува максимална брзина од 350 км / ч и забрзува од 0 до 100 за 3,5 секунди. Десеттото место на оваа листа е за „SSC Ultimate Aero“ и неговата вредност се проценува на 654,400 долари. Максималната брзина изнесува 415 км /чh и забрзува од 0 до 100 за 2,7 секунди.

Можеби ќе ве интересира

Ај доста глумиме

Ај доста глумиме

Цитатите на диктаторот Гај Јулиј Цезар: „Коцката е фрлена!“

Цитатите на диктаторот Гај Јулиј Цезар: „Коцката е фрлена!“

Работниците кои седат над 6 часа на биро се по склони кон болести

Работниците кои седат над 6 часа на биро се по склони кон болести

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Трчаме на 13 хектари површина по несовесните посетители: Интервју со Тина Мицковска од ЗОО Скопје

Трчаме на 13 хектари површина по несовесните посетители: Интервју со Тина Мицковска од ЗОО Скопје

Цената на слободата

Цената на слободата

(ФОТО) Перо Антиќ со коса: Ретро мода на познатите

(ФОТО) Перо Антиќ со коса: Ретро мода на познатите

Пукна бракот на Адел-пејачката со моќен глас се венчаше тајно, а сега се разведува

Пукна бракот на Адел-пејачката со моќен глас се венчаше тајно, а сега се разведува