23 Април, 2019
0.0227

ФОТО: Куќата на Бил Гејтс, една и единствена!

Објавено во: Стил 06 Јануари, 2013

Бил Гејтс живее во куќа во местото Медина, во сојузната држава Вашингтон, со поглед на истоименото езеро. Инаку поголем дел од куќата е под земја, така што сликите не ја доловуваат целосно.Имотот се проценува на 148 милиони долари. Само за даноци 2009 година биле бил платен износ од 1 милион долари. Гејтс потрошил и 14 милиони долари, за да ја купи околната земја, со цел да не биде вознемируван од никого. Изградбата на домот траела 7 години. Куќата е наречена „Xanadu 2.0“. На целопт под има има греење, вклучувајќи ги и ходниците.  300 мајјстори ја граделе оваа куќа, од кои 100 биле електричари. Во домот има најнова и најмодерна технологија и се користат вкупно околу 82 километри оптички кабли. Членовите на семејството, како и гостите, добиваат микрочип со кој се контролира во секоја соба во која ќе влезат и тоа од осветлување, греење, музика, па дури и украсите на ѕидовите. Обезбедувањето во домот е одлично, има скриени камери и сензори насекаде.  Се внимавало и на најситни дерали. Така и секоја рачка на вратата е посебна и чини 2000 долари. Некои врати тежат над 360 килограми, но се урамнотежени за лесно отворање.Бил Гејтс има голема библиотека и секако базен со големина 5.1 на 18 метри и куќичка крај базенот со површина од 362 квадратни метри. Тој има сала за гости, во која можат да бидат поканети до 150 лица.  Инаку како најчудната атракција е собата со трамболина која има висок таван и милијардерот може да скока колку што сака. Инаку нема многу фотографии од внатрешноста на домот, бидејќи Гејтс не пушта новинари внатре. Од време на време, сепак, тој прави тури со добротворна цел. Во 2009 година прошетка низ домот на Гејтс чинеше 35 000 долари, во која бил вклучен и лесен аперитив.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Трчаме на 13 хектари површина по несовесните посетители: Интервју со Тина Мицковска од ЗОО Скопје

Трчаме на 13 хектари површина по несовесните посетители: Интервју со Тина Мицковска од ЗОО Скопје

Цената на слободата

Цената на слободата

(ФОТО) Перо Антиќ со коса: Ретро мода на познатите

(ФОТО) Перо Антиќ со коса: Ретро мода на познатите

Пукна бракот на Адел-пејачката со моќен глас се венчаше тајно, а сега се разведува

Пукна бракот на Адел-пејачката со моќен глас се венчаше тајно, а сега се разведува

(ФОТО) Мене срцето во петици додека вози: Синот на Дани позади волан

(ФОТО) Мене срцето во петици додека вози: Синот на Дани позади волан

БИЛЈАНА ВАСИЛЕВА ТРЕНДАФИЛОВА, ДЕВОЈЧЕТО ОД „БУШАВА АЗБУКА“: Бевме деца, но имавме сериозни задачи

БИЛЈАНА ВАСИЛЕВА ТРЕНДАФИЛОВА, ДЕВОЈЧЕТО ОД „БУШАВА АЗБУКА“: Бевме деца, но имавме сериозни задачи

„Игра на тронови“ и донесе голема популарност на Северна Ирска

„Игра на тронови“ и донесе голема популарност на Северна Ирска