16 Јули, 2019
0.0186

ФОТО: Мадагаскар, островот на лемурите и на изобилството

Објавено во: Стил 08 Јануари, 2013

Мадагаскар e четвртиот најголем остров во светот. Овде има најразновиден и уникатен растителен и животински свет, па се смета дека на Мадагаскар опстојале најголем број ендемски видови на светот. Според одредени истражувања, дури 80% од животните и растенијата кои живеат на островот, се среќаваат само овде и на ниту едно друго место на светот. Според некои научни теории, островот претставува дел од големиот континент Лемурија кој  постоел некогаш на местото на Индискиот Океан. При потонување на континентот животните преживеале само на Мадагаскар. Единствената и неповротлива природа на островот содржи лагуни, дини и корални гребени со одамна згаснати вулкани и бројни водопади. Населението на островот гравно се занимава и живее од земјоделие. Лучето тука одгледуваат се ориз, шеќерна трска, кафе, памук, кокос , чај, тутун, банани, шафран, ананас и други производи кои без проблем виреат на плодната почва. Островот е на едено од првите места каде што е пронајден  графитот. Во неговото средиште исто така се  пронајдени уште бакар, злато, скапоцени камења и никел. Мадагаскар уште се нарекува и островот на лемурите. Овде живеат 36 видови лемури - некои од нив не се среќаваат на друго место во светот.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Илјадници евра само за едно појавување: Колку чини облеката на Боки 13?

(ФОТО) Илјадници евра само за едно појавување: Колку чини облеката на Боки 13?

Москино го претстави најновиот парфем за мажи

Москино го претстави најновиот парфем за мажи

(ФОТО) Како изгледа најубавото сместување на Малдивите?

(ФОТО) Како изгледа најубавото сместување на Малдивите?

(ФОТО) Најдобри дестинации за жените кои уживаат да патуваат сами

(ФОТО) Најдобри дестинации за жените кои уживаат да патуваат сами

АНДРЕЈ КЛИНЧАРОВ: Не сакам екстра материјал да ми се плетка низ нозе

АНДРЕЈ КЛИНЧАРОВ: Не сакам екстра материјал да ми се плетка низ нозе

МОДНА КРИТИКА- Никола Димитров води пред Пендаровски и Адеми

МОДНА КРИТИКА- Никола Димитров води пред Пендаровски и Адеми

Зошто богатите луѓе не се среќни?

Зошто богатите луѓе не се среќни?

(ФОТО) Најдобро облечени мажи за 2019 година

(ФОТО) Најдобро облечени мажи за 2019 година

(ВИДЕО) НИКОЈ НЕ САКАЛ ДА ИНВЕСТИРА ВО НОЛЕ: Почетоците на Ѓоковиќ не биле лесни

(ВИДЕО) НИКОЈ НЕ САКАЛ ДА ИНВЕСТИРА ВО НОЛЕ: Почетоците на Ѓоковиќ не биле лесни