08 Април, 2020
0.0232

ФОТО: Низ неверојатната историја на Порше!

Објавено во: Стил 18 Јануари, 2013

Во Лос Анџелес, на манифестацјата „Аuto Show“ која се одржа минатиот месец, Porsche го откри својот нов модел за 2013-та годинаКајманот! Тој спаѓа на третата генерација спортски автомобили со две седишта на две места, како и специјален мотор прилагоден за овој автомобил. Кајманот е полесен отколку неговиот претходник благодарение на новата  каросерија, има 275 коњски сили и импресивен дизајн. кајманот е едно од последните достигнувања на компанијата, но што се случуваше со Порше изминатиот век. Еве ги најинтересните моменти, од раните спортски автомобили, до современите чуда на автомобилскиот инженеринг низ фотографии. 1900: Првиот Порше и првиот светски хибриден автомобил. 1910: Порше се свртува кон трките. 1923: Настанок на двете икони. 1933: The Grand Prix-тркачот е роден. 1939:  Таткото на модерното Порше удри на патот. 1939-1945: Порше и воената историја. 1948: Првиот официјален Порше спортски автомобил пристигнува. 1953:  „550 Spyder“. 1964: Моделот 911! 1969: Патнички модел на Порше!? 1972: Порше излегува на јавниот пазар. 1985: Пристигнува Порше 959. 1991: Порше е пионери кој понуди и на совозачот воздушни перничиња. 1996: „Boxster“ е роден! 2002: Порше оди off-road.  2009: „Panamera“ ја комбинира моќта и луксузот 2011: Порше се враќа на хибридот!

Можеби ќе ве интересира

Jасмина Поповска: Го избрав „Декамерон“, сè што е човечко, не ни е туѓо

Jасмина Поповска: Го избрав „Декамерон“, сè што е човечко, не ни е туѓо

Неприродно е да не смеам да ги гушнам родителите: Водителката Елена за изолацијата

Неприродно е да не смеам да ги гушнам родителите: Водителката Елена за изолацијата

Што прават нашите познати мажи во изолација: Кој се досадува, кој прави ручек

Што прават нашите познати мажи во изолација: Кој се досадува, кој прави ручек

Не сум бил дома од лани: Пејачот Белов во изолација во Србија

Не сум бил дома од лани: Пејачот Белов во изолација во Србија

Лиза Велкоска, толкувач: Зборуваме со знаци, израз и експресија за 6000 луѓе со оштетен слух

Лиза Велкоска, толкувач: Зборуваме со знаци, израз и експресија за 6000 луѓе со оштетен слух

Детски канал од утре на МТВ

Детски канал од утре на МТВ

Книга на денот: „365 дена здравје“ од д-р Пунам Лакра

Книга на денот: „365 дена здравје“ од д-р Пунам Лакра

Ова е одлична лекција да престанеме да се тркаме кој постигнал повеќе, кој посетил повеќе земји и да сфатиме дека животот е еден: Блогерката Шијакоска искрена

Ова е одлична лекција да престанеме да се тркаме кој постигнал повеќе, кој посетил повеќе земји и да сфатиме дека животот е еден: Блогерката Шијакоска искрена

Животот е суров и радосен: Дарио со искрена приказна

Животот е суров и радосен: Дарио со искрена приказна