16 Октомври, 2019
0.0156

(ФОТО) Сите сме оставиле солзи во Универзалната сала: Носталгично сеќавање на хитовите од Скопскиот фестивал

Објавено во: Стил 06 Октомври, 2019

Во најбрзо време да се реновира и да се врати Универзалната сала и да се врати Скопскиот фестивал, беше главната порака на носталгичниот настан „50 години од Скопски “, кој се одржа во рамките на „Бела ноќ“. Хитовите од Скопскиот фестивал се пееја токму пред салата која е најголем чувар на спомените на многу генерации, од 1966 година кога почна да работи, до 2015 година кога се затвори. 

Приказната за вредностите и на поврзаноста на „Скопски“ и на „Универзална“ низ интересно сценарио ни ја донесоа водителите Елена Митева и Марко Марк. „Сите сме оставиле солзи во Универзалната сала“, рече Сашо Гигов- Гиш по моќната изведба на „Самовилска свадба“ и „Сѐ што сакав“ од Симеон Гугуловски. Ѓоко Танески не потсети на евровизиската „Јас ја имам силата“ и „Само ти“ од Зоран Милосављевиќ, која одлично му легна. Уште една евровизиска, убавата „Убава моја“ ја испејаа „Ај кју“, но и преработката на „Не заборавај“ од Калиопи. 

Назад во златното фестивалско време не врати „Галебе мој“ и легендарната Верица Ристевска. Топлиот пречек на публиката и емотивната реакција на песната која нема кој не ја сака, ја расплакаа Верица. Многу Скопски фестивали не поминале без Драган Мијалковски, па не можеше ни ова сеќавање. Ретка можност и привилегија е да се слуша Мијалковски со „Оди си“ и „Гитаро моја“ во живо. 

Повеќе од настанот на Женски Магазин.


Можеби ќе ве интересира

Во име на Човекот, Амин

Во име на Човекот, Амин

Што кажа Тоше во своето последно интервју...

Што кажа Тоше во своето последно интервју...

Шегите на сечија сметка не нѐ направија омразени: Интервју со Жаре од „1 на 1“ пред старот на новата сезона

Шегите на сечија сметка не нѐ направија омразени: Интервју со Жаре од „1 на 1“ пред старот на новата сезона

Ателје, радоста на сликањето: Целиот универзум преку очите на големиот уметник

Ателје, радоста на сликањето: Целиот универзум преку очите на големиот уметник

(ФОТО) Многу сме среќни: Елена Стефановска го покажа дечкото

(ФОТО) Многу сме среќни: Елена Стефановска го покажа дечкото

Како поднесувате пораз? Силни ли сте?

Како поднесувате пораз? Силни ли сте?

(ВИДЕО) Микс на традиција и модерно: Некст тајм ја објавија „Јовка Кумановка“

(ВИДЕО) Микс на традиција и модерно: Некст тајм ја објавија „Јовка Кумановка“

ОВДЕ БАЛАНСОТ МЕЃУ РАБОТА И ЖИВОТ Е НАЈДОБАР: Колку подолго работно време толку помалку време за себе

ОВДЕ БАЛАНСОТ МЕЃУ РАБОТА И ЖИВОТ Е НАЈДОБАР: Колку подолго работно време толку помалку време за себе

Рубен Корубин: сликарски великан на емоциите со своја јубилејна изложба

Рубен Корубин: сликарски великан на емоциите со своја јубилејна изложба