19 Јуни, 2019
0.0314

ФОТО: Таинствениот грчки остров Амулиани, најблиску до нас!

Објавено во: Стил 04 Јануари, 2013

Ова е единствениот населен остров до Халкидики, а веројатно и еден од најблиските до Македонија. Должината му изнесува само четири километри, но нуди неверојатни плажи и прекрасни пејсажи, комбинирани со грчката атмосфера и храна. Станува збор за Амулиани. Островот е во близина на третиот крак на Халкидики - Атос. До него се стигнува по само 10 минутно возење со ферибот од пристаништето Трипити. Островот нуди една од најубавите глетки во Грција - од сите делови се гледа Света Гора. На уживањето во залезот на сонцето нема да пречат високи згради, бидејќи на Амулиани е дозволено да се гради најмногу до два спрата, правило кое важи и за хотелите.  Покрај тоа, тие треба да бидат распоредени на најмалку четири декари, што автоматски ја исклучува можноста за пренатрупување на просторот со новоизградени објекти. На грчки Амулиани значи ситен песок. Името го има добиено од долгите песочни плажи на островот. За 600-те жители кои живеат овде основен транспорт е мотоциклот, бидејки најлесно со него се вози по тесните улички кои не секогаш се асфалтирани. Жителите овде освен од туризам, заработуваат и од риболовот, но и рестораните што служат храна штотуку извадена од морето.  

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Евтини и удобни: Рамни сандали кои ќе ги носиме цело лето

(ФОТО) Евтини и удобни: Рамни сандали кои ќе ги носиме цело лето

Не сме свесни колку многу се корисни: зошто праските треба да ги конзумираме овој период

Не сме свесни колку многу се корисни: зошто праските треба да ги конзумираме овој период

Сиде за семејства, Аланија за млади: Кои се најпопуларните плажи во Анталија

Сиде за семејства, Аланија за млади: Кои се најпопуларните плажи во Анталија

(ГАЛЕРИЈА) Владо Георгиев, Лозано, Самарџиќ направија џумбуш на свадба во Скопје

(ГАЛЕРИЈА) Владо Георгиев, Лозано, Самарџиќ направија џумбуш на свадба во Скопје

(ГАЛЕРИЈА) Фантастичен концерт: Здравко Чолиќ ја прскаше со вода публиката во Скопје

(ГАЛЕРИЈА) Фантастичен концерт: Здравко Чолиќ ја прскаше со вода публиката во Скопје

(ФОТО) Копија на мајка си: Ќерката на Амернис Нокшиќи наполни 13 години

(ФОТО) Копија на мајка си: Ќерката на Амернис Нокшиќи наполни 13 години

Анталија без екстра трошоци, Халкидики од навика: Кои се најпродавани летни аранжмани кај нас

Анталија без екстра трошоци, Халкидики од навика: Кои се најпродавани летни аранжмани кај нас

Селебрити ту би

Селебрити ту би

Oва се градови каде се исплати да заминете на одмор

Oва се градови каде се исплати да заминете на одмор