03 Јуни, 2020
0.0617

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил

Објавено во: Балкан 20 Октомври, 2019

Од Франција се депортирани 120 албански државјани

На меѓународнот аеродром во Тирана вчера доброволно се вратени 120 албански државјани, баратели на азил во Франција. Со тоа тие избегнале казни што произлегуваат од непочитување на дозволата за престој на во шенген зоната.

Началникот на полицискиот комесаријат на аеродромот, Прпарим Дема вели дека ова е една од најголемите операции за депортрање на доброволна основа, „што се смета за помошен елемент во спречувањето на неправилното движење во шенген зоната“.

Пред три дена 100 албански граѓани и тоа од Франција (43), од Белгија (пет) и од Германија (52) беа депортирани затоа што ги прекршиле правилата за престој во земјите на Унијата или барале азил. Неколку дена пред тоа со два чартер-лета беа депортрани 104 албански државјани од кои 15 од Франција, пет од Белгија и 84 од Германија.

„Како да им објаснам на моите сограѓани дека втората земја по баратели на азил во Франција се луѓето што доаѓаат од Албанија, но работите се толку розови што допрва започнуваат со преговори за влез во ЕУ? Со оглед дека не знам да им објаснам на луѓето, тоа значи дека постои проблем. Не знам да објаснам. Ние треба да ги подредиме работите правилно“, изјави деновиве францускиот претседател Емануел Макрон. 

Тој рече дека ова треба да се прави на поорганизиран начин. 

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата