19 Јануари, 2022
0.0449

Гаши пред средбата со Заев: Не сакаме избори до 2024, министерствата не се приоритет

Објавено во: Македонија 29 Ноември, 2021

Африм Гаши, претседателот на Алтернатива, пред средбата со премиерот Зоран Заев рече дека ќе и биде дадена шанса на актуелната власт и дека партијата не сака да има парламентарни избори до 2024

„Ние се договоривме да дадеме шанса за земјата да излезе од енергетската и здравствената криза, но и да не ја загуби земјата својата европска перспектива

Делот за Алтернатива за министерски места не е суштински, прво се важни политичките критериуми. 

Ние сакаме Влада до 2024 кој ќе направи напредок, ќе ги отвори преговорите со ЕУ и ќе биде пред вратата за зачленувањ“, рече меѓудругото Гаши.

Тој нагласи дека за „Алтернатива“ е важно концептуално да се договори со СДСМ и со другите партии, додека колку и кои министерства ќе ги предводи партијата е во втор план.

Гаши додаде дека „Алтернатива“ нема да се меша во изборот на новиот мандатар и премиер на земјата.

Можеби ќе ве интересира

ФОТОГАЛЕРИЈА НА ФАКТОР: БОГ СЕ ЈАВИ - како верниците масовно го прославија големиот христијански празник Водици

ФОТОГАЛЕРИЈА НА ФАКТОР: БОГ СЕ ЈАВИ - како верниците масовно го прославија големиот христијански празник Водици

(ВИДЕО) НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ И БИТИЌИ МУ СЕ ПРИДРУЖИ НА ФРЛАЊЕТО НА КРСТОТ - еве која е пораката до верниците

(ВИДЕО) НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ И БИТИЌИ МУ СЕ ПРИДРУЖИ НА ФРЛАЊЕТО НА КРСТОТ - еве која е пораката до верниците

ОГРОМЕН УСПЕХ Е ШТО ЈА ДОБИВМЕ НОТАТА ОД СКОПЈЕ ДЕКА НЕМААТ ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ - Петков задоволен од посетата на земјава

ОГРОМЕН УСПЕХ Е ШТО ЈА ДОБИВМЕ НОТАТА ОД СКОПЈЕ ДЕКА НЕМААТ ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ - Петков задоволен од посетата на земјава

ДИМИТРОВ: Должност на нашата Влада е да бара доказ од Бугарија дека имаат добра волја

ДИМИТРОВ: Должност на нашата Влада е да бара доказ од Бугарија дека имаат добра волја

Мартин во Охрид најсреќен: Го извади крстот од осветените води на езерото

Мартин во Охрид најсреќен: Го извади крстот од осветените води на езерото

ЦРКВАТА БИРАЛА КОИ СЕ ФИЗИЧКИ ПОДГОТВЕНИ И ВЕЌЕ УЧЕСТВУВАЛЕ - денеска околу десет лица ќе скокаат по крстот во Скопје во Вардар

ЦРКВАТА БИРАЛА КОИ СЕ ФИЗИЧКИ ПОДГОТВЕНИ И ВЕЌЕ УЧЕСТВУВАЛЕ - денеска околу десет лица ќе скокаат по крстот во Скопје во Вардар

ЃОРЃИ СПАСОВ: Сила сме ние на Балканот, Бугарите сега можат мирно да спијат, бидејќи добија гаранции дека нема да ги нападнеме

ЃОРЃИ СПАСОВ: Сила сме ние на Балканот, Бугарите сега можат мирно да спијат, бидејќи добија гаранции дека нема да ги нападнеме

МИХАИЛ ПАНОВСКИ: Од двете страни за прв пат имаме добри и чесни луѓе, да се искористи шансата да се реши проблемот со Бугарија

МИХАИЛ ПАНОВСКИ: Од двете страни за прв пат имаме добри и чесни луѓе, да се искористи шансата да се реши проблемот со Бугарија

ГОРАН МИЛЕВСКИ: ОНИЕ ШТО ГИ ИЗГУБИЈА УДОПСТВАТА И ЧАШИТЕ ВИНА НА САНТОРИНИ - тие шират лаги дека сум се самопрделожил за министер

ГОРАН МИЛЕВСКИ: ОНИЕ ШТО ГИ ИЗГУБИЈА УДОПСТВАТА И ЧАШИТЕ ВИНА НА САНТОРИНИ - тие шират лаги дека сум се самопрделожил за министер