12 Јуни, 2024
0.0294

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

Објавено во: Свет 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Несекојдневен скандал го потресе малото француско гратче Агде откако гатачка го измамила градоначалникот, а сега и двајцата се во затвор. 

Се работи за локална гатачка и градоначалникот на градот, Жил д’Еторе, поранешен офицер на тајната служба и полицаец.

Гатачката Софија Мартинез се соочува со обвиненија за проневера на градоначалникот, додека тој самиот е обвинет за корупција затоа што трошел на неа големи суми пари на даночните обврзници.

Мартинез има репутација дека може да зборува со мртвите. Кога градоначалникот побарал од неа да го стави во контакт со неговиот починат татко, таа успеала. Додека изведувала сеанси, нејзиниот глас наеднаш се менувал и го добил тонот на таткото на градоначалникот.

Во изминатите четири години се тврди дека таа лично и телефонски манипулирала со градоначалникот со извонредни вентрилокистички вештини.

Тој добил илјадници мистериозни повици како „гласови“ на мртвите, вклучително и ангели, некои од нив го повикувале градоначалникот да ѝ помогне на гатачката. 

Се тврди дека градоначалникот платил раскошни одмори за Мартинез и нејзиното семејство, вклучително и за Полинезија и Тајланд, за сите користејќи јавни пари. Наводно, „гласовите“ го убедиле да вработи неколку членови од нејзиното семејство да работат во градскиот совет и исто така да го реновира нејзиниот дом. 

Адвокатот на Мартинез, Лук Абраткиевич, има поинаков став.

„Таа призна дека ја изневерила довербата на градоначалникот, но тоа не е случај на манипулација затоа што го поседувала она што го направила, а други клиенти, вклучувајќи лекари и архитекти, рекле дека има мистична моќ. Таа откри детали за нивните животи за кои никој друг не знаеше“, вели таа. 

Една од најгласните критичари на градоначалникот е Фабиен Варесано, локален политичар од Националната партија на Марин Ле Пен. Таа го повика градоначалникот да поднесе оставка.

Судијата ги држи во притвор и градоначалникот и гатачката за да спречи нивно влијание врз потенцијалните сведоци. Мартинез е преместена во самица затоа што жените во затворот ја нападнале. 

Фото: Digitalman / Alamy / Profimedia

Можеби ќе ве интересира

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИТЕ НА ПОЗНАТ ПРОИЗВОДИТЕЛ - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИТЕ НА ПОЗНАТ ПРОИЗВОДИТЕЛ - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

ГОРИ НА КИПАР: Луѓето се евакуираат, државата бара помош

ГОРИ НА КИПАР: Луѓето се евакуираат, државата бара помош