24 Април, 2019
0.0260

Газдата е во притвор, еве што се случува со „Делта холдинг“ без Мишковиќ!

Објавено во: Балкан 14 Декември, 2012

Одбор, кој се состои од осум потпретседатели, шест генерални директори од различни компании во рамките на системот, како и советничката за финансии и директорка на "Делта Фондацијата" Ивана Мишковиќ,  сега ги донесуваат сите одлуки за планираните активности во сите делови на компанијата, пишува „Новости“ „ Сега се работи на реконструкцијата на хотелот" Континентал  кој следната година треба да стане дел од познатиот синџир „Краун плаза“", велат од „Делта холдинг“. „Овие денови на гости еи потпретседателот на Интерконтиненталната група за Централна Европа Ролф Хубнер кој веќе го посетил градилиштето и ја пофалил работата на менаџментот на “Delta real estejt“, велат од компанијата. Во втората белградски хотел Парк,  кој исто така е во сопственост на „Делта холдинг“, во соработка Стопанската комора  на Белград, одржана е презентацијата на хотелот. Во „Делта Спорт“ се водат интензивни преговори за нови застапништва, а како што појаснуваат од компанијата, се планира преку нив во Србија да влезат уште пет светски познати брендови, покрај постоечките Најк, Манго, Коста кофи, Алдо, Монсун, Aксесорајз и други. „Делта холдинг“ држи и дел од пазарот со осигурувања, но како најголем приоритет последниве години се инвестициите во земјоделството. Според изјавите на директорот на „Делта аграр“ Милан Гргуревиќ, компанијата за следната година планира да го прошири овоштарникот во Челарево, да го зголеми извозот на јаболка, како и свежо месо и месни преработки наменети за рускиот пазар. „Планираните инвестиции во 2013 година изнесуваат  14.5 милиони евра,“  вели Гргуревиќ. Компанијата „Делта холдинг“ на бизнисменот Мирослав Мишковиќ функционира преку пет организациони единици и вработува 7200 лица. Според податоците  одкомпанијата, во првата половина на оваа година остварени се приходи од 39,1 милијарди динари , што е 6,5 отсто повеќе од истиот период минатата година, како и  добивката од 2,3 милијарди динари.

Можеби ќе ве интересира

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ