12 Јуни, 2024
0.0259

ГЕРАПЕТРИТИС: Граѓаните на Северна Македонија не би сакале да ги стават во опасност односите со Грција

Објавено во: Балкан 19 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Граѓаните на Северна Македонија не би сакале да ги стават во опасност односите со Грција, вели министерот за надворешни работи на Грција, Јоргос Герапетритис во денешното интервју за грчкиот весник „Реал њуз“,  јави дописничката на МИА од Атина.

За трите меморандуми што сè уште не се ратификувани во грчкиот Парламент, Герапетритис изјави дека „ќе ги донесат во соодветниот политички момент“ и повтори дека ратификацијата зависи од „доследното и целосното спроведување на Договорот од Преспа“, бидејќи освен прашањето за уставното име, постојат и други суштински нерешени прашања“.

Реалноста е дека сакаме да ги донесеме меморандумите за ратификација, бидејќи и ние во принцип се согласуваме со европскиот пат на Северна Македонија. Меѓутоа, ова не може да се случи, доколку не постои целосно и опипливо усогласување со Договорот од Преспа. Да не заборавиме дека имплементацијата на Договорот е јасен предуслов за интегративниот процес на Северна Македонија“, вели шефот на грчката дипломатија.

Во однос на реакцијата на официјална Атина за инаугурацијата на новата претседателка Гордана Силјановска Давкова, Герапетритис посочи дека беше брза, но според него и „повеќедимензионална и ефикасна“.

Вели дека реалноста е дека денес политичкото раководство на Северна Македонија веќе е и под внатрешен притисок. 

Грција се закани со вето ако Македонија не го почитува Договорот од Преспа. 

Можеби ќе ве интересира

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

ИСЧЕЗНАТОТО ДЕВОЈЧЕ ВО ГРЦИЈА Е НАЈДЕНО МРТВО: Ја убил вујкото

ИСЧЕЗНАТОТО ДЕВОЈЧЕ ВО ГРЦИЈА Е НАЈДЕНО МРТВО: Ја убил вујкото

АКТИВИРАН Е AMBER ALERT: Исчезна 11 годишно девојче во Грција

АКТИВИРАН Е AMBER ALERT: Исчезна 11 годишно девојче во Грција