24 Јуни, 2024
7.7978

ГЕРМАНЦИТЕ БАРААТ ШОЛЦ ДА РАСПИШЕ ИЗБОРИ: Дали канцеларот ќе го направи истиот потег како Макрон?

Објавено во: Свет 10 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Копретседателот на десничарската партија Алтернатива за Германија, Алис Вајдел ја повика германската влада да распише предвремени избори поради неуспехот на владејачката коалиција на изборите за Европскиот парламент.

Според прелиминарните резултати објавени на веб-страницата на претседателот на Сојузната изборна комисија, на изборите за Европскиот парламент победи опозицискиот блок ЦДУ/ЦСУ со 30 отсто од гласовите. АфД е на второ место со 15,9 отсто. Социјалдемократите на канцеларот Олаф Шолц освоија само 13,9 отсто, што го покажува најлошиот резултат во историјата на изборите за Европскиот парламент. Во исто време, целата владејачка коалиција доби помалку од една третина од гласовите.

- Сега на Шолц му останува само една задача: да го расчисти патот за предвремени избори, наместо да владее уште една година и покрај огромното мнозинство од населението – напиша Вајдел на социјалната мрежа Икс.

Претходно и шефот на ЦСУ и премиер на Баварија Маркус Зедер директно повика на предвремени избори, а на сличен начин се огласи и раководството на ЦДУ.

Баварскиот премиер Маркус Зедер, од опозициската Христијанско-социјална унија (ЦСУ), во интервју за НТВ повика на одржување предвремени избори во Германија по неуспехот на владејачката коалиција на изборите за Европскиот парламент (ЕП).

- Во суштина, на оваа влада и дојде крајот, а сега треба да биде како во Франција, беше поднесено барање за предвремени избори, а претседателот Макрон ги свика - рече политичарот.

Премиерот на Баварија посочи дека на Германија и треба „ресетирање“.

- Семафорот (колоквијалниот назив за владејачката коалиција) повеќе нема мандат и доверба кај населението, затоа е неопходно што поскоро да се одржат вонредни избори - додаде Зедер.

Слични изјави даде и раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ), висок партнер на ЦСУ во блокот ЦДУ/ЦСУ.

Фото: Принтскрин/Х

Можеби ќе ве интересира

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!